Internet bez kabla może być szybki i niezawodny

Internet bez kabla może być szybki i niezawodny
Źródło zdjęć: © SXC.hu

22.02.2012 09:57, aktual.: 22.02.2012 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brak dostępu do infrastruktury światłowodowej nie zawsze pozbawia nas możliwości korzystania w domu z szybkiego internetu.

Pierwszym, a do pewnego momentu jedynym ogólnodostępnym i wykorzystywanym przez operatorów, pasmem nadawania sygnału internetowego było 2,4 GHz. Musimy wiedzieć, że na tej samej częstotliwości działają nie tylko sieci internetowe, ale także sieci wewnętrzne oraz takie urządzenia jak chociażby piloty do telewizorów, kuchenki mikrofalowe, czy routery. Rosnąca na przestrzeni lat liczba przesyłanych w tym paśmie sygnałów, ograniczała systematycznie prędkości sieci internetowych, ale też wpływała negatywnie na ich bezawaryjność. Obecnie możemy się spodziewać, że operator dysponujący tego typu ofertą, nie będzie nam w stanie zaoferować wyższej realnej prędkości niż 512 Kb/s. W wielu przypadkach internet tego typu może okazać się też bardzo niestabilny.

Nie warto liczyć na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia do naszego domu łącza stałego (np. światłowodu), to wyjściem z sytuacji jest chociażby przejście na zupełnie inną technologię radiową, wykorzystującą częstotliwość 5 GHz i właśnie taką możliwość oferuje coraz więcej dostawców.

Szybki internet 5GHz

Pasmo 5 GHz zostało zwolnione znacznie później, dlatego nie jest tak zanieczyszczone jak 2,4 GHz. Wykorzystuje je nie tylko znacznie mniej urządzeń, ale także samych sieci internetowych. W połączeniu z odpowiednimi rozwiązaniami technologicznymi pozwala nie tylko zwielokrotnić prędkość, ale też zwiększyć stabilność połączenia, a co się z tym wiąże, poprawić komfort codziennego korzystania z internetu.

- _ W teorii przyjmuje się, że szybki internet 5 GHz w połączeniu z tzw. standardem 802.11n, pozwala na osiągnięcie prędkości na poziomie nawet 300 Mb/s, ale musimy przy tym pamiętać, że siła i jakość sygnału radiowego zależy od bardzo wielu czynników i nie na wszystkie możemy mieć wpływ _ - mówi Grzegorz Szymczak, przedstawiciel wrocławskiego operatora Aer Network, oferującego wyłącznie internet radiowy.

- _ Nie ma jednak najmniejszego problemu, aby była to przepustowość na poziomie 4 czy 8 Mb/s. Jak pokazały przeprowadzone przez nas w ostatnim czasie testy, obecnie jesteśmy w stanie zaoferować potencjalnemu klientowi we Wrocławiu internet radiowy o realnej prędkości nawet 100 Mb/s, a więc znacznie wyższej, niż oczekuje tego przeciętny użytkownik i niż można było przypuszczać jeszcze kilka lat wstecz. _

Dla kogo internet radiowy?

Rozwój szybkiego stacjonarnego internetu radiowego to szansa przede wszystkim dla osób pozbawionych dostępu do stałego łącza. W takiej sytuacji znajdują się nie tylko mieszkańcy niewielkich miejscowości i wsi położnych z dala od dużych ośrodków miejskich, ale też nierzadko mieszkańcy peryferyjnych osiedli dużych aglomeracji. Co prawda Internet 5 GHz jest nieco droższy niż 2,4 GHz, ale dla wielu z nas to obecnie jedyna możliwość posiadania w domu komfortowego i niezawodnego łącza, pozwalającego nie tylko przeglądać strony internetowe i korzystać z poczty elektronicznej, ale też oglądać filmy, słuchać muzyki, czy przesyłać większe pliki.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Oto jak potrafi robić zdjęcia procesor Snapdragon S4"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)