Inteligentny dom – to łatwiejsze, niż sądzisz

Jeszcze kilka lat temu idea inteligentnego domu (Smart Home) wydawała się czymś futurystycznym. Dziś tego rodzaju rozwiązania stają się coraz powszechniejsze nie tylko w komercyjnych budynkach, ale również w prywatnych domach. Systemy te oferują coraz więcej funkcjonalności, które sprawiają, że zarządzanie domami staje się coraz łatwiejsze.

Inteligentny dom – to łatwiejsze, niż sądzisz
Źródło zdjęć: © WiHouse

13.10.2017 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Europie dom inteligentny staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. 83% mieszkańców Unii Europejskiej zna już określenie Smart Home. Europejczycy decydują się na zakup urządzeń inteligentnego domu przede wszystkim ze względu na możliwość zwiększenia bezpieczeństwa domu (45%), jego automatyzację (31%), zdalne łączenie się z nim i ich kontrolę (26%), a także z powodu oszczędności (18%). Dla użytkowników najważniejsze cechy Smart Home to łatwa instalacja i konfiguracja urządzeń (58%), ich prosta obsługa (54%) i możliwość zarządzania nimi z poziomu aplikacji (52%).

– Wybierając system inteligentnego domu, warto zwrócić uwagę na zakres prac, jaki trzeba wykonać, aby zmienić dom w Smart – wyjaśnia Piotr Lelito, ekspert WiHouse, firmy oferującej zaawansowane systemy sterowania domem oparte na technologii WiFi. – Nasze systemy nie wymagają żadnych korekt w instalacji budynku i nie potrzebują dodatkowych centralek, co radykalnie zmniejsza koszty ich uruchomienia. Należy zwrócić uwagę także na to, że instalacja i konfiguracja jest łatwa, oraz na stabilność i niezawodność systemu. Nie bez znaczenia jest także kompleksowe wsparcie WiHouse zarówno w zakresie montażu i instalacji, jak i konfiguracji, wykorzystania aplikacji, a przede wszystkim w czasie codziennej eksploatacji układu – dodaje ekspert.

Inteligentny dom, czyli jaki?

Smart Home to nie tylko modny ostatnio buzzword, ale przede wszystkim nowa jakość mieszkania. Inteligentny dom posiada innowacyjne systemy i rozwiązania, które zwiększają wygodę jego mieszkańców, zapewniają im bezpieczeństwo, ale również pozwalają wprowadzać oszczędności na przykład w wydatkach na energię elektryczną i cieplną. Jego idea opiera się na centralnym zarządzaniu i sterowaniu budynkiem przy pomocy wielu systemów i podsystemów, bez każdorazowej ingerencji mieszkańców. Najbardziej pożądane przez użytkowników elementy inteligentnego domu to: podsystemy oświetlenia i ogrzewania, sygnalizacja włamaniowa, podsystemy wentylacji i klimatyzacji, system sygnalizacji pożarowej, kontroli dostępu i zasilania awaryjnego. Aby jednak dom stał się naprawdę inteligentny, konieczne jest zamontowanie w nim odpowiednich czujników i urządzeń, które zautomatyzują wiele czynności.

Obraz
© WiHouse

Sterowanie światłem

Do jednej z ważniejszych funkcjonalności systemów Smart Home należy możliwość sterowania oświetleniem. Nie można zapominać, że to właśnie ono pochłania 14% energii elektrycznej w Europie i 19% na świecie. Zdalne sterowanie nim wymaga zamontowania włączników oświetlenia. Są to przeważnie elementy o eleganckim, niebanalnym designie, nierzadko dotykowe, które łatwo dopasować do różnego stylu wnętrza. Takie włączniki można obsługiwać ręcznie lub zdalnie, za pomocą WiFi. Niektóre modele takich elementów pozwalają dodatkowo programować tzw. sceny, czyli precyzyjne sterowanie nawet kilkudziesięcioma urządzeniami jednocześnie, co pozwala na przykład na stworzenie odpowiedniego nastroju w pomieszczeniu. Natężenie oświetlenia można także zmieniać, montując jego dotykowe lub zdalne ściemniacze. W ten sposób można dostosowywać światło do charakteru pomieszczenia, wykonywanych czynności lub potrzeb domowników. Zwykłe z pozoru włączniki i ściemniacze można zamienić na urządzenia sterowane za pomocą WiFi, montując dodatkowo uniwersalny moduł WiFi. To pozwala włączać lub wyłączać światło z dowolnego miejsca na świecie, a nawet programować takie czynności i automatyzować je, a w konsekwencji optymalizować zużycie energii elektrycznej.

Inteligentne ogrzewanie

Inteligentny dom pozwala także precyzyjnie sterować ogrzewaniem. Dzięki temu można efektywniej ocieplać pomieszczenia, a przy okazji robić to taniej. Dzięki systemom sterowania ogrzewaniem można zaoszczędzić nawet 30% energii. Układy działające w ramach Smart House pozwalają ustawiać dla każdego pokoju indywidualną temperaturę, a nawet podzielić pomieszczenie na strefy grzewcze. Dzięki automatyzacji można zaprogramować czas, kiedy temperatura w domu ma wzrosnąć (np. przed powrotem domowników z pracy), a kiedy się obniżyć. Można to osiągnąć, montując indywidualne regulatory (np. elektroniczne głowice na kaloryferach), czujniki obecności, a nawet czujniki otwarcia okien (ogrzewanie jest wyłączane na czas wietrzenia pokoju).
Dodatkowo pomieszczenia można chronić przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem, wykorzystując do tego celu rolety, zasłony i markizy montowane na oknach. Ich podnoszenie się i opuszczanie także można zautomatyzować za pomocą włącznika żaluzjowego. To pozwala sterować nimi zdalnie lub samoczynnie według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Monitoring online

Systemy wykorzystywane w inteligentnym domu pozwalają także zwiększyć bezpieczeństwo domowników i budynku. Dotyczy to instalacji przeciwpożarowych i antywłamaniowych. W tym przypadku montuje się szereg różnych sensorów i czujników, które mają czuwać nad bezpieczeństwem pomieszczeń i w razie potrzeby uruchamiać alarm. To mogą być czujniki dymu i temperatury, które w przypadku pożaru przesyłają sygnał alarmowy do domowników i jednocześnie do straży pożarnej. W przypadku systemów antywłamaniowych i antynapadowych często montuje się różnego rodzaju czujki, jak również kamery IP. Dzięki nim można w dowolnym momencie zobaczyć, co dzieje się w domu, a także sprawdzić, jak działają inne urządzenia. Dodatkowo można zamontować różnego rodzaju systemy wideodomofonów, korzystających z technologii IP, które umożliwiają podgląd obszaru przed bramą, jak również dowolnie wybranego pomieszczenia.

Obraz
© WiHouse

Jak zarządzać inteligentnym domem?

Tak naprawdę instalacje inteligentnego domu można rozbudowywać o kolejne systemy i podsystemy, automatyzując większość urządzeń, które znajdują się w budynku. Na przykład dzięki rozbudowanym modułom działającym na podczerwień (IR) można sterować centralnie – za pomocą smartfona lub tabletu – telewizorami, sprzętami audio oraz wszystkimi innymi urządzeniami, które działają na pilota (np. klimatyzacja). To pozwala mieć przy sobie przez cały czas swoiste centrum zarządzania. Mało tego, dzięki zamontowaniu specjalnych gniazdek elektrycznych można dodatkowo włączać i wyłączać podłączone do nich urządzenia bez względu na to, gdzie użytkownik się znajduje. Właśnie ta możliwość zdalnego dostępu była dla 44% polskich właścicieli Smart Home czynnikiem decydującym o zainstalowaniu takiego systemu w swoich domach. Zarządzanie takim budynkiem na odległość w erze wszechobecnych smartfonów jest bardzo proste. Najczęściej dostawcy systemów Smart udostępniają specjalne aplikacje na telefony. Dzięki takiemu oprogramowaniu można dowolnie dodawać urządzenia do sterowania i zwiększać ich liczbę w pomieszczeniach, określać ustawienia czasowe, pozwalające włączać i wyłączać urządzenia lub sterować nimi na podstawie ustalonego harmonogramu. Za pomocą aplikacji i smartfona można sterować sprzętem, łącząc się przez WiFi z routerem, który wysyła sygnał do odpowiedniego czujnika lub sensora, przez access point sterujący urządzeniami, a nawet za pośrednictwem chmury z dowolnego miejsca na świecie.

Jeszcze kilka lat temu inteligentny dom był synonimem ekskluzywności, natomiast obecnie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które ma nie tylko zwiększyć komfort mieszkania, ale również pozwala na optymalne wykorzystanie energii. Jest to tym samym działanie proekologiczne, przy okazji pozwalające zmniejszyć rachunki za media.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Komentarze (3)