Inteligentne ubrania: przyszłość czy ciekawostka?
Jeszcze niedawno wydawało się, że inteligentne ubrania to raczej odległe marzenie, fantazja rodem z filmów science fiction. Tymczasem trendy pokazują, że w niedalekiej przyszłości technologię nosić będziemy na sobie, dosłownie.
29.05.2019 16:06
Na tegorocznej MET Gali, której tematem przewodnim był kamp, furorę zrobiła aktorka i piosenkarka Zendaya i jej sukienka od Tommy'ego Hilfigera, która nie tylko błyszczała na czerwonym dywanie, ale dosłownie zaświeciła. Przypominająca suknię Kopciuszka kreacja była kolejną już po stroju Claire Danes od Zaca Posena z 2016 roku świetlistą propozycją łącząca modę i technologię. Coraz częściej producenci odzieży i dodatków we współpracy z naukowcami i przedsiębiorcami stawiają na nowatorskie rozwiązania, zmieniając ubranie w coś więcej. Chcą, żeby bluza przy okazji mierzyła puls, legginsy poprawiały ustawienie ciała w danej pozycji jogi, a torebka była wyposażona w ekran smartfona. Niektóre z tych pomysłów już dziś wciela się w życie, inne wciąż są w fazie badań i produkcji. Czy więc inteligentne ubrania w naszych szafach to już tylko kwestia czasu?
Co powie o tobie inteligentne ubranie?
Inteligentne ubranie zmierzy ci puls, ciśnienie, temperaturę, sprawdzi inne parametry i oceni ogólny stan twojego organizmu. Moda musi być przecież nie tylko piękna, ale też praktyczna. Tego rodzaju rozwiązania zapowiadają już teraz firmy technologiczne. Tego rodzaju inicjatywę rozwijać chce m.in. start-up Prevayl z Manchesteru, którego twórcy za pomocą ubrań planują analizować różnego rodzaju biologiczne parametry. Zwracają uwagę, że dzięki wprowadzonym przez siebie rozwiązaniom będą mogli sprawdzać akcję serca czy zbierać dane istotne dla diabetyków lub alergików. Podkreślają też, że ogromne znaczenie ma dla nich ciekawy design. Chcą jednak współpracować nie tylko z branżą modową, ale też medyczną, farmaceutyczną, ubezpieczeniową czy IT.
Aktywność i zdrowie pod kontrolą… bluzy lub skarpetek
Już teraz istnieją rozwiązania tego rodzaju dla sportowców, ale też diabetyków. To już nie tylko smartwatche dostępne powszechnie w ofercie wielu sklepów, np. w Domodi.pl, ale też koszulka polo marki Ralph Lauren, która łączy się z aplikacją w smartfonie. W ten sposób rejestruje aktywność sportową i rekomenduje użytkownikowi kolejne ćwiczenia. Dostępne są także skarpetki dla cukrzyków SIREN, które poprzez specjalne czujniki monitorują m.in. temperaturę stóp czy różnego rodzaju uszkodzenia tej partii ciała i na bieżąco tworzą raport dzięki powiązanej z nimi aplikacji, który może być np. od razu wysyłany do lekarza. Skarpetki mają pomóc uniknąć niebezpiecznych szczególnie dla diabetyków owrzodzeń, które często prowadzą do amputacji. Podobne elementy garderoby monitorujące zdrowie wprowadzane są także dla niemowląt. Innym, także już sprzedawanym gadżetem, są mniej związane ze zdrowiem, a bardziej z wygodą samosznurujące się buty Nike. Obuwie dostosowuje się do stopy i wyręcza użytkownika w tej drobnej czynności.
Moda i technologia łączą siły
Branża modowa uwielbia przekraczać rozmaite granicę i dlatego coraz częściej tworzy nie tylko szalone awangardowe stroje, ale też inteligentne ubrania oraz akcesoria. Przykładem może być współpraca hinduskiego projektanta z firmą IBM, w której efekcie powstała suknia inspirowana hinduskim sari zmieniająca kolor zależnie od nastroju noszącej ją osoby. Gaurav Gupta stworzył swój projekt z pomocą oprogramowania IBM Watson, które potrafi oceniać ton głosu i ludzkie emocje. Z kolei torebka ze słynnym logo Louis Vuitton pojawiła się na wybiegu w klasycznym kształcie, ale wyposażona w dwa ekrany smartfonów, które mogą być nie tylko przydatne, kiedy chcemy sprawdzić wiadomości lub pocztę, ale też pozwolą zmienić nam styl i dopasować tło na ekranie do każdej stylizacji. Samsung stworzył natomiast specjalny garnitur wykorzystujący technologię NFC, który pozwala np. na cyfrową wymianę wizytówek i jest gratką dla nowoczesnych biznesmenów.
Kiedy inteligentne ubrania zapełnią nasze szafy?
Na pewno inteligentne ubrania to już nie tylko ciekawostka, ale część niedalekiej przyszłości. Technologia wkroczyła w nasze życia w tak dużym stopniu, że jest paradoksalnie coraz mniej widoczna. Właśnie w tym kierunku zmierza moda na posiadanie jej blisko ciała, w tzw. inteligentnych tkaninach, które będą miały w ogólnym ujęciu interaktywne właściwości. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się trendy na naturalność i chęć odcięcia się od cyfrowego świata. To na pewno kolejny kierunek, który będzie obecny w naszym życiu, zwłaszcza w połączeniu z rosnącą świadomością ekologiczną. Naukowcy na szczęście często mają na uwadze również tę kwestię. Inteligentna moda ma być np. zasilana energią pochodzącą ze słońca. Poza tym, jako starzejące się społeczeństwo, które jak najdłużej będzie chciało zachować sprawność i samodzielność, na pewno wszyscy chętnie skorzystamy z takiego „modowego monitoringu” naszego zdrowia. Pytanie, jak wyglądać będzie inteligentna moda i co jeszcze zaoferuje nam poza funkcjonalnością – tak, często przekraczające najśmielsze wyobrażenia – także w kwestii stylu? To na pewno nowe ciekawe wyzwanie dla jej twórców.