Intel usprawnia procesory dla subnotebooków

Intel usprawnia procesory dla subnotebooków

02.04.2009 16:34, aktual.: 02.04.2009 17:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel rozszerzył swoją ofertę procesorów mobilnych o pięć nowych modeli, które z uwagi na minimalny pobór mocy doskonale nadają się do płaskich i lekkich notebooków. Najbardziej energooszczędny z nowych CPU to jednordzeniowy Core 2 Solo SU3500 wyposażony w pamięć cache drugiego poziomu o pojemności 3 MB oraz charakteryzujący się współczynnikiem TDP na poziomie 6 watów. Co do częstotliwości taktowania Intel podaje tu sprzeczne informacje: w cenniku wspomina o zegarze 1,3 GHz, podczas gdy w bazie ARK producenta jest mowa o częstotliwości 1,4 GHz.

Ten superoszczędny układ osiąga więc prędkość, z jaką debiutował procesor Intel Pentium M ze współczynnikiem TDP wynoszącym wówczas 3. W. Ma on znaleźć zastosowanie między innymi w subnotebookach MSI X340 Pro i będzie kosztował tyle co siostrzany model SU3300 z zegarem 1,2 GHz, czyli 262 dolarów (przy zakupie co najmniej 1000 sztuk).

W segmencie procesorów dwurdzeniowych producent podniósł maksymalne częstotliwości taktowania w trzech klasach poboru mocy: model Core 2 Duo SU960. (ULV) z zegarem 1,6 GHz i 3 MB pamięci cache L2 ma współczynnik TDP 10 W. Kosztuje on 289 dolarów i w przyszłości może być montowany na przykład w ultracienkim laptopie Dell Adamo oraz innych subnotebookach. Urządzenia tej klasy będą wówczas dysponować niezwykłą jak na nie mocą obliczeniową, co pozwoli im jeszcze bardziej zdystansować tanie netbooki na bazie Atoma.

Z kolei pracujący z częstotliwością 2,1. GHz niskonapięciowy procesor Core 2 Duo SL9600 z 6 MB pamięci cache L2 ma współczynnik TDP 17 W i kosztuje 316 dolarów. Najszybszy do tej pory przedstawiciel tej klasy to SL9400 z zegarem 1,86 GHz, który znajduje zastosowanie między innymi w maszynach MacBook Air. Natomiast model Core 2 Duo SP9600 ze współczynnikiem TDP 25 W, 6 MB pamięci cache i zegarem 2,53 GHz to najszybszy z nowych procesorów dla notebooków – jego osiągi dorównują tym, jakimi dysponowały przed półtora rokiem najwydajniejsze układy 35-watowe. Jego cena to 316 dolarów. Wszystkie cztery wymienione CPU – rozpoznawalne po literze "S" w nazwie – będą dostarczane w obudowie przeznaczonej do przylutowania układu bezpośrednio do płyty głównej.

Piąty, najtańszy z nowych procesorów to model Celeron 900 z 1 MB pamięci cache i zegarem 2,2 GHz. Kosztuje on zaledwie 70 dolarów, jednak z uwagi na współczynnik TDP na poziomie 35 W należy do najbardziej prądożernych CPU dla notebooków. Na kolejny oszczędny i niedrogi procesor – obok Celerona M 723 (1,2 GHz), którego cenę Intel obniżył przed dwoma tygodniami o jedną trzecią do 107 dolarów – producentom laptopów przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Niemniej Intel obiecał podczas targów CeBIT, że tę klasę układów ochrzczoną jako CULV wciąż będzie powiększał.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także