Intel surowo ukarany przez Komisję Europejską

Intel surowo ukarany przez Komisję Europejską

Intel surowo ukarany przez Komisję Europejską
13.05.2009 13:00, aktualizacja: 13.05.2009 14:36

Komisja Europejska ukarała firmę Intel grzywną w wysokości 1,06 miliarda euro za praktyki monopolistyczne oraz strategię rynkową naruszającą zasady uczciwej konkurencji. Procesorowy gigant był m.in. oskarżany o opłacanie wytwórców, by ci opóźniali sprzedaż komputerów z procesorami AMD, lub w ogóle rezygnowali z wprowadzania ich do oferty.

Zarzuty skierowane pod adresem procesorowego giganta dotyczyły współpracy z producentami komputerów, polegającą na udzielaniu im zniżek na CPU w wypadku zakupów hurtowych. Intel jest również oskarżany o opłacanie wytwórców, by ci opóźniali sprzedaż komputerów z procesorami AMD (lub w ogóle rezygnowali z wprowadzania ich do oferty), jak też o sprzedaż procesorów serwerowych dużym odbiorcom (administracjom rządowym, uczelniom wyższym) poniżej kosztów. W lipcu 200. r. do wymienionych doszły nowe zarzuty - KE dowodziła, że Intel udzielał rabatów czołowemu europejskiemu sprzedawcy komputerów w handlu detalicznym, aby sprzedawał on wyłącznie konfiguracje oparte na rozwiązaniach Intela. Nazwa spółki handlowej nie padła, jednak sądzi się, że chodzi o sieć elektromarketów MediaMarkt.

Obraz
© Paul Otellini, prezes Intela, uznał decyzję Komisji Europejskiej za krzywdzącą i zapowiedział odwołanie się od niej (fot. IDG)

KE zakazała też Intelowi kontynuowania praktyk, o jakie był oskarżany.

Koncern dominuje na rynku producentów procesorów - firma analityczna IDC szacuje jego udział rynkowy na 77,3%, podczas gdy AMD może pochwalić się udziałem 22,3-procentowym. *AMD zyskało kilka procent kosztem Intela * w pierwszym kwartale br., głównie w segmencie notebooków i komputerów desktop.

_ AMD w ten sposób skomentował wyrok Komisji Europejskiej: “Wyrok Komisji Europejskiej odbierze władzę monopoliście i przywróci ją firmom produkującym komputery, retailerom i przede wszystkim Klientom." powiedział Giuliano Meroni, President AMD EMEA. (przyp. WP) _

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)