Intel prezentuje ośmiordzeniowy procesor Nehalem-EX

Intel prezentuje ośmiordzeniowy procesor Nehalem-EX

Intel prezentuje ośmiordzeniowy procesor Nehalem-EX
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
27.05.2009 14:31, aktualizacja: 27.05.2009 15:12

Zbudowany z 2,3 miliarda tranzystorów ośmiordzeniowy procesor Nehalem-EX (nazwa kodowa Beckton), którego premierę Intel planuje na pierwszą połowę 2010 roku, będzie wyraźnie przewyższał wciąż opóźniany układ Itanium Tukwila nie tylko pod względem złożoności.

Dzięki dziewięciokrotnie większej wydajności pamięci w porównaniu z aktualną platformą MP Xeon, czterem kanałom FB-DIMM, czterem magistralom QuickPath, trybowi Turbo oraz obsłudze hiperwątkowości nowy Nehalem zdystansuje Tukwilę również w segmencie komputerów z płytami głównymi dysponujących czterema, sześcioma lub ośmioma podstawkami. Właściwy rdzeń Nehalema-EX nie różni się zbytnio od tego stosowanego w aktualnym modelu Nehalem-EP czy w 45-nanometrowym układzie Core i7. Użyta pamięć cache L3 jest jednak trzykrotnie pojemniejsza (24 MB).

Obraz
© Nehalem-EX: maksymalnie osiem podstawek, 6. rdzenie, 128 wątków oraz magistrale typu Scalable Memory Interconnect dla pamięci DDR3 (fot. heise-online.pl)

Podobnie jak w przypadku Tukwili, także dla tej platformy Intel przewidział tak zwane skalowalne magistrale pamięci (Scalable Memory Interconnect), które zapewnią łączność pamięci DDR3 z kanałami FB-DIMM –. będzie to 16 modułów DIMM na podstawkę lub 64 DIMM-y w ramach platformy, a więc dwukrotnie więcej niż w obecnych systemach bazujących na Xeonach MP. W planach są również systemy z ośmioma podstawkami, a więc obejmujące 64 zwykłe i 128 logicznych rdzeni.

Wysoką niezawodność ma zapewnić nowy mechanizm o nazwie Machine Check Architecture Recovery. W przypadku defektu CPU, pamięci bądź operacji wejścia/wyjścia procesor we współpracy z systemem operacyjnym wyłączą wadliwe komponenty, ratując co się da i pozwalając na dalszą pracę między innymi niedotkniętym awarią maszynom wirtualnym, które przy użyciu funkcji Live Migration będzie można przenieść na inne komputery. Intel dokonał też porównania wydajności układu Nehalem-EX z osiągami Xeonów linii 7400. Bazy danych są obsługiwane ponad 2,5 raza szybciej, natomiast w przypadku operacji na liczbach całkowitych oraz operacji zmiennoprzecinkowych współczynniki te przekraczają odpowiednio 1,7 i 2,2. Opierając się na opublikowanych wynikach testów wydajnościowych Xeona 7460, można przyjąć, że dla systemów z czterema podstawkami wartość benchmarku SPECintratebase2006 wyniesie około 453, a SPECfpratebase2006 mniej więcej 312 punktów. Wyniki te odpowiadałyby z grubsza osiągom połączonych serwerów Sun Blade 6275 na
bazie układów Nehalem-EP 5570 (2,93 GHz), które uzyskały odpowiednio 410 i 332 punkty.
Ze statystyk AMD wynika, że mający niebawem zadebiutować sześciordzeniowy procesor Istanbul byłby wolniejszy o mniej więcej 20-2. procent od nowej jednostki Intela. Według zapowiedzi koncernu o wiele wydajniejszy będzie za to dwunastordzeniowy układ Magny-Cours, który jest zaplanowany na pierwszy kwartał 2010 roku (może się więc ukazać wcześniej niż Nehalem-EX). Według zapowiedzi AMD operacje na liczbach całkowitych będzie on wykonywał o 50 procent, a operacje zmiennoprzecinkowe o 85 procent szybciej niż Istanbul. Producent nie przewiduje jednak systemów z ośmioma podstawkami na bazie procesorów Magny-Cours.

Choć udział tego typu maszyn wieloprocesorowych (z 4-8 podstawkami) w rynku serwerów wynosi zaledwie 6 procent, wysokości marż są tu o wiele atrakcyjniejsze niż w segmencie serwerów jedno- i dwuprocesorowych. Jak podaje Intel, 15 projektów związanych z układem Nehalem-EX jest już realizowanych przez ośmiu znanych producentów OEM.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)