Intel pomaga lekarzom w walce z rakiem skóry

Intel pomaga lekarzom w walce z rakiem skóry

Intel pomaga lekarzom w walce z rakiem skóry
18.10.2010 16:12, aktualizacja: 14.06.2012 13:02

Naukowcy z Intel Labs we współpracy z lekarzami ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Pittsburskiego opracowali program, który ma pomagać we wczesnym wykrywaniu niebezpiecznych chorób skóry

ISADS (Interactive Search-Assisted Decision Support) to projekt, który może być ważnym narzędziem w walce z rakiem skóry. Naukowcy od dawna pracują nad rozwiązaniem, które ma usprawnić diagnozowanie tej poważnej choroby. W Stanach Zjednoczonych lekarze już korzystają z potencjału tego programu przy walce z czerniakiem.

Program opiera się na rozbudowanej bazie danych, w której znajdują się cyfrowe zdjęcia zmian naskórka. Jest ona stale aktualizowana i stanowi zaplecze informacyjne dla lekarzy. Mogą oni, wysyłając zapytanie dotyczące konkretnego przypadku, przeglądać, porównywać i analizować obrazy, które są wybierane za pomocą specjalnych matematycznych algorytmów. Każde zdjęcie jest opatrzone charakterystyką i opisem.

Zdjęcia, które trafiają do bazy danych wykonywane są specjalnymi aparatami, które umożliwiają robienie zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości. Z kolei narzędzia do cyfrowej obróbki zdjęć pozwalają dodatkowo wyostrzyć obraz na tyle, aby dostrzec nawet najmniejsze przebarwienia. Dzięki temu możliwa jest dokładniejsza analiza badanego wycinka skóry, a co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo postawienia trafnej diagnozy i skutecznego leczenia pacjentów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)