Intel i Nokia podjęły współpracę
24.06.2009 13:56, aktual.: 24.06.2009 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gigant procesorowy Intel oraz światowy lider branży komórkowej Nokia poinformowały wczoraj o zawarciu strategicznego porozumienia. Obserwując postępujące przenikanie się technologii komputerowych i komunikacyjnych, firmy zamierzają w przyszłości ściślej współpracować w zakresie rozwoju sprzętu mobilnego bazującego na architekturze x86, obsługi otwartego oprogramowania typu Moblin i Maemo oraz zapewniania stałej łączności urządzeniom przenośnym.
Na razie brak zapowiedzi konkretnych produktów. Wprawdzie Intel ogłosił, że nabędzie od Nokii licencję na technologię HSDPA, aby w przyszłości stosować ją we własnych chipsetach podobnie jak moduły WLAN i WiMAX. Jednakże koncern nie zdradził, kiedy pojawi się na rynku pierwszy modem UMTS z logo Intela. Czyż to nie déjà. vu? Przypomnijmy, że już we wrześniu 2006 roku Intel zaanonsował modemy Nokii dla notebooków z technologią Centrino, lecz pół roku później wstrzymał przedsięwzięcie.
Na pytanie, czy Nokia zamierza testować intelowskie procesory x8. w urządzeniach MID czy w smartfonach, żadna z firm nie chciała udzielić odpowiedzi. Z tym że zarówno Intel, jak i Nokia wyraźnie podkreślają, iż zawarte porozumienie nie wyklucza dalszej realizacji ich dotychczasowych projektów: Nokia wciąż uważa procesory ARM za ważny element przyszłych produktów, natomiast Intel zamierza dostarczać przeznaczone dla urządzeń przenośnych układy x86 generacji Moorestown (bardziej energooszczędny wariant procesora Pineview) i Medfield także innym producentom.
Choć Moorestown ma się odznaczać 50-krotnie niższym poborem mocy w stosunku do obecnej platformy Menlow (złożonej z procesora Atom Z i chipsetu US15W), prawdopodobnie wciąż będzie to za dużo dla smartfonów. Do tej pory jedynie firma LG Electronics zapowiedziała montowanie chipów Moorestown. Koreańczycy nie zdradzili jednak gabarytów urządzeń mających bazować na tym układzie. Dopiero wysoce zintegrowana platforma Medfield, która ma zawierać także mostek południowy i moduły Power Management IC oraz opierać się na 32-nanometrowych elementach, będzie przypuszczalnie wystarczająco energooszczędna i niewielka, by móc znaleźć zastosowanie w urządzeniach przenośnych formatu telefonu komórkowego.
Niestety, zgodnie z harmonogramem Intela układ Medfield ma się ukazać dopiero w 201. roku. Można przypuszczać, że do tego czasu obóz zwolenników architektury ARM nie będzie się bezczynnie przyglądał, jak Intel wdziera się na zdominowany przez nich rynek. Zresztą już podczas targów Computex byliśmy świadkami ich kontrofensywy w postaci kilku modeli netbooków pozbawionych procesorów x86.
wydanie internetowe www.heise-online.pl