InnoFest 2015: Nowe OLEDy oraz Ultra HD ColorPrime
24.01.2015 15:11, aktual.: 24.01.2015 16:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jednym z najważniejszych tematów podczas LG InnoFest 2015 w Lizbonie były telewizory OLED. Zaprezentowano flagową linię telewizorów, w skład których wchodzą cztery nowe modele o przekątnej 55”, 65” oraz 77”, wzbogacone o technologię WRGB.
Nowe OLEDy to:
• płaski 65-calowy telewizor OLED 4K Art Slim o bezramkowej konstrukcji (65EF9800);
• zakrzywiony 77- calowy OLED 4K Art Slim (77EG9700);
• zakrzywione 55. i 65-calowy OLED 4K Floating Art Slim (55EG9600 i 65EG9600).
Wszystkie prezentowane telewizory zostały wyposażone w technologię WRGB, poprawiającą jakość wyświetlanego obrazu. Każdy piksel został wzbogacony o dodatkowy biały subpiksel, który pozwala na uzyskanie nieskończonego kontrastu, „_ najczarniejszej _”. czerni oraz prawdziwie naturalnych i żywych kolorów.
Telewizory OLED LG są cienkie. Minimalna grubość urządzenia oraz ograniczenie powierzchni wokół wyświetlacza utrzymuje wizualną estetykę sprzętu. Najlepiej prezentuje się w tej kwestii 65-calowy model LG 65EF9800, charakteryzujący się bezramkową konstrukcją.
Wprowadzany na rok 201. sprzęt został wyposażony w system 4.2 – kanałowych głośników, współpracujących z systemem LG ULTRA Surround, dzięki czemu cieszyć się możemy nie tylko doskonałymi wrażeniami wizualnymi, ale też dźwiękowymi.
Na rynku europejskim również będzie można nabyć telewizory Ultra HD z nowej serii ColorPrime. W tych modelach zastosowano diodę LED opracowaną na bazie fosforu. Przekłada się to na uzyskanie większej głębi kolorów oraz bardziej realistycznego obrazu. Telewizory tej serii zostały wyposażone w panele IPS o rozdzielczości Ultra HD (3840x2160), wyróżniające się bardzo szerokim kątem widzenia i żywymi, naturalnymi kolorami. Całość uzupełnia funkcja miejscowego przyciemniania, poprawiająca kontrast i pozwalająca na uzyskanie głębszej czerni.
Modele LG 4K Ultra HD ColorPrime wyposażono w wielokanałowy system dźwiękowy ULTRA Surround, powstały we współpracy z firmą Harman/Kardon. Model 65UF9500 *ColorPrime dodatkowo posiada zintegrowaną podstawę, która odbija i skupia dźwięk w taki sposób, aby zapewnić maksymalnie pozytywne wrażenia. Wąski głośnik z przodu obudowy emituje dźwięk w stronę widzów (większość telewizorów wysyła go np. do dołu). Modele 4K Ultra HD to również zaawansowany algorytm upscalingowy, który z treści SH, HD lub Full HD „wyciąga” obraz 4K. Dodatkowo, teleziwory te wyposażono w kodek 4K *HEVC (High Efficiency Video Codec). Dzięki temu rozwiązaniu, nagrane na zewnętrznych urządzeniach treści 4. możemy oglądać w formacie 30p oraz 60p. Pozwoli to na kompatybilnośc ze standardami transmisji Ultra HD, która pojawi się w przyszłości.
Nowe telewizory LG pracują w oparciu o system webOS 2.0. Udoskonalony interfejs użytkownika, własne modyfikowane menu, krótszy czas uruchamiania oraz reakcji (do 60. szybciej) i bardziej intuicyjna obsługa to najważniejsze zalety udoskonalonego systemu operacyjnego, opracowanego przez LG.
Słowem podsumowania, LG znalazło taki sposób produkcji OLEDów, aby była ona możliwa na skalę masową. Dzięki temu koreański koncern jest w tej chwili jedynym na świecie producentem takich telewizorów. W Polsce wprowadzać będzie na rynek OLEDy zakrzywione oraz płaskie w rozdzielczości Full HD i 4K. Odbiorniki zostały wyposażone w dodatkowy biały subpiksel, udoskonalający wyświetlany obraz, charakteryzują się nieskończonym kontrastem i idealnym odwzorowaniem czerni. Cienkie ramki pozwalają nam skupić się wyłącznie na obrazie, którego nie ograniczają żadne dodatkowe, zbędne elementy. Oparte o system webOS 2.0 nowe telewizory OLED działają szybciej i sprawniej, skracając czas reakcji nawet do 60%. Czego można chcieć więcej? Jeśli stać cię na OLED, byłyby to najlepiej wydane pieniądze w kategorii telewizorów. Modele z serii 4. Ultra HD ColorPrime, wyświetlające obraz diodami LED na bazie fosforu, zostały wyposażone w panele IPS o rozdzielczości Ultra HD.
LG zarezerwowało sobie na rynku OLED przestrzeń, której nikt nie może zagrozić. Wśród telewizorów, żaden konkurent nie odbierze LG popularności, jaką dają OLEDy. Nie oznacza to jednak, że Koreańczycy mają sukces w kieszeni. Zmuszeni są do ostrej konkurencji choćby z bardzo dobrymi konstrukcjami S UHD Samsunga zaprezentowanymi na początku stycznia podczas targów CES 2015. Samsung twierdzi, że ich telewizory oparte o LCD są lepsze od OLEDów LG. Będą musieli konkurować też z Sony i ich coraz lepszymi konstrukcjami oraz chińskimi markami, które coraz śmielej poczynają na rynku. Ważna jest też cena – nie każdy będzie chciał zapłacić za telewizor około 10.000 zł, skoro może mieć, może nieco gorszy, ale za 3.500 zł. Na szczęście telewizory OLED sukcesywnie tanieją. Bardzo prawdopodobnym jest to, że ich cena za jakiś czas będzie bliższa obecnym dobrym konstrukcjom LCD. Pozostaje jednak pytanie - kiedy ceny OLEDów będą mogły zadowolić kieszeń konsumenta, co będzie oferować w tamtym czasie konkurencja?
_ SŁK _