Indie: kolejny zatrzymany w sprawie włamania TJX

Indie: kolejny zatrzymany w sprawie włamania TJX

Indie: kolejny zatrzymany w sprawie włamania TJX
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
14.05.2010 13:00, aktualizacja: 14.05.2010 14:07

Na lotnisku w Indiach zatrzymano obywatela Ukrainy poszukiwanego w sprawie słynnej kradzieży 45,7 mln numerów kart kredytowych z bazy danych amerykańskich sieci handlowych TJX, Dave and Buster's, Office Max i DSW. Stany Zjednoczone natychmiast poprosiły o ekstradycję.

Sergey Valeryevich Storchark (znany także jako "Fidel") został aresztowany na lotnisku w Nowym Delhi podczas oczekiwania na samolot do Turcji. Ustalono, że Storchark wcześniej przebywał na Goa. Stany Zjednoczone poprosiły już o jego ekstradycję.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Storchark to jeden z członków 11-osobowej grupy przestępczej, która na początku 200. roku dokonała spektakularnej kradzieży 45,7 mln numerów kart debetowych i kredytowych z bazy danych amerykańskich sieci handlowych TJX, Dave and Buster's, Office Max i DSW.

Dotychczas ustalono, że Ukrainiec zajmował się sprzedażą skradzionych danych na czarnym rynku, m.in. na forum znanym pod nazwą DumpsMarket.

Włamanie do sieci TJX wykryte zostało na początku roku 2007. Okazało się, że nieautoryzowani użytkownicy infiltrowali system informatyczny firmy od co najmniej 18 miesięcy - w tym czasie zdobyli oni m.in. 45,7 mln numerów kart debetowych i kredytowych. Co więcej, przestępcy zdobyli również szczegółowe dane osobowe 445 tys. klientów sklepów należących do TJX (chodzi o osoby, które kupiły jakiś produkt w jednym ze sklepów, ale później go zwróciły). Skradzione dane należały do mieszkańców USA oraz Wielkiej Brytanii. Dochodzenie wykazało, że włamania dokonano poprzez źle zabezpieczoną sieć WLAN.

W sierpni 2009 roku zakończono postępowanie przeciwko Albertowi Gonzalezowi, który przewodził całej operacji. Amerykanin znany również jako segvec, soupnazi czy j4guar17 został skazany na 20 lat więzienia

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)