Implant mózgowy z zasilaniem na bazie technologii RFID

Implant mózgowy z zasilaniem na bazie technologii RFID10.11.2009 14:58
Implant mózgowy z zasilaniem na bazie technologii RFID

Postępująca miniaturyzacja nawet najbardziej złożonej elektroniki pozwala obecnie budować inteligentne implanty, które sterują pracą nowatorskich protez oraz interfejsów mózg–komputer. Największym problemem było do tej pory zasilanie elementów umieszczanych w ludzkim ciele.

288769754519517331

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego skonstruowali właśnie wszczepialny układ czujnikowy (PDF), który rejestruje sygnały nerwowe, zużywając przy tym minimalną ilość energii – informuje w wydaniu internetowym magazyn "Technology Review". Współczesne komponenty medyczne bazujące na technologii radiowej, takie jak wszczepy ślimakowe czy implanty siatkówki oka, są zasilane w oparciu o zjawisko sprzężenia indukcyjnego. W ich przypadku zasilacz musi się znajdować nie dalej niż kilka centymetrów od wszczepu. Natomiast nowatorska platforma czujnikowa o nazwie NeuralWISP w sposób bezprzewodowy pobiera prąd ze źródła, które może być oddalone nawet o metr.

Znajduje tu zastosowanie czytnik RFID, który jest jednocześnie używany do gromadzenia danych. W trakcie eksperymentów uczeni wykorzystali urządzenie do odczytu aktywności centralnego układu nerwowego poruszającego się mola.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)