Implant mózgowy z zasilaniem na bazie technologii RFID

Implant mózgowy z zasilaniem na bazie technologii RFID

Implant mózgowy z zasilaniem na bazie technologii RFID
10.11.2009 14:58, aktualizacja: 10.11.2009 15:18

Postępująca miniaturyzacja nawet najbardziej złożonej elektroniki pozwala obecnie budować inteligentne implanty, które sterują pracą nowatorskich protez oraz interfejsów mózg–komputer. Największym problemem było do tej pory zasilanie elementów umieszczanych w ludzkim ciele.

Obraz

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego skonstruowali właśnie wszczepialny układ czujnikowy (PDF), który rejestruje sygnały nerwowe, zużywając przy tym minimalną ilość energii – informuje w wydaniu internetowym magazyn "Technology Review". Współczesne komponenty medyczne bazujące na technologii radiowej, takie jak wszczepy ślimakowe czy implanty siatkówki oka, są zasilane w oparciu o zjawisko sprzężenia indukcyjnego. W ich przypadku zasilacz musi się znajdować nie dalej niż kilka centymetrów od wszczepu. Natomiast nowatorska platforma czujnikowa o nazwie NeuralWISP w sposób bezprzewodowy pobiera prąd ze źródła, które może być oddalone nawet o metr.

Znajduje tu zastosowanie czytnik RFID, który jest jednocześnie używany do gromadzenia danych. W trakcie eksperymentów uczeni wykorzystali urządzenie do odczytu aktywności centralnego układu nerwowego poruszającego się mola.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)