IFA 2018: FIBARO Smart Implant – stare urządzenia wchodzą w cyfrowy wiek

IFA 2018: FIBARO Smart Implant – stare urządzenia wchodzą w cyfrowy wiek

IFA 2018: FIBARO Smart Implant – stare urządzenia wchodzą w cyfrowy wiek
Źródło zdjęć: © FIBARO
Bolesław Breczko
29.08.2018 12:08

Polska firma FIBARO zaprezentuje rozwiązanie, dzięki któremu będzie można zmienić niemal każdy sprzęt w obsługiwane bezprzewodowo, inteligentne urządzenie. Smart Implant Fibaro ożywi stare, analogowe sprzęty jak gramofon czy eskpres do kawy

Najnowszy produkt FIBARO to jedyne takie rozwiązanie na rynku. Smart Implant to urządzenie, które pozwoli instalatorom i majsterkowiczom rozbudować ekosystem inteligentnego domu nawet o stare sprzęty. Integrując to niewielkie (rozmiary zbliżone do pendrive’a) urządzenie z systemem alarmowym, pomiarowym czy takimi elementami mieszkania jak rolety, okna czy piece, pozwoli uzyskać efekt smart bez konieczności ponoszenia kosztów wymiany całego elementu. To odpowiedź na potrzeby konsumentów, którzy pragną unowocześnić swój dom, niekoniecznie zmieniając jego obecny wygląd, lub nie chcą pozbywać się starszych, dobrze działających urządzeń.

Implant, który daje drugie życie

Smart gramofon, projektor, wzmacniacz czy magnetowid - dzięki rozwiązaniu FIBARO przestaną być abstrakcyjnym pomysłem. Jeden moduł Smart Implant może odzwierciedlać pracę dwóch fizycznych przycisków w starszych urządzeniach. W tym celu należy rozmontować urządzenie i podłączyć Smart Implant bezpośrednio pod odpowiednie przyciski. W jednym urządzeniu można zainstalować nawet kilka modułów Smart Implant, które pozostają neutralne dla modyfikowanego sprzętu. Dzięki temu użytkownik będzie mógł z poziomu aplikacji FIBARO w smartfonie zarządzać danym urządzeniem i korzystać z takich opcji jak włączanie/wyłączanie, zmiana głośności lub programu działania czy uruchomienie konkretnej funkcji. Innymi słowy, instalacja modułu może zmienić urządzenia sprzed lat np. w nowoczesny sprzęt grający o wyjątkowym brzmieniu i modnym, „oldschoolowym” designie.

Moduły, które zmienią Twój dom w inteligentny

Debiutujący na IFA Smart Implant od FIBARO to rozwiązanie kierowane zarówno do entuzjastów majsterkowania i sprzętów vintage, jak i do profesjonalnych instalatorów inteligentnych domów. Głównym zadaniem nowego modułu jest ułatwianie zdalnego zarządzania przewodowymi instalacjami, czyli rozszerzenie ekosystemu Smart Home także o sprzęty, które oryginalnie nie posiadały takich możliwości. Po zainstalowaniu Smart Implant, użytkownik będzie mógł np. sterować domowym alarmem, piecem lub odczytywać stan czujników wilgotności z poziomu telefonu. Moduł sprawdzi się także w motoryzacji – podłączenie go pod manetkę świateł długich w aucie, pozwoli otworzyć bramę wjazdową/garażową bez konieczności użycia pilota.

Wielka zmiana małego urządzenia

Smart Implant to udoskonalona wersja innowacji wprowadzonej przez FIBARO w 2012 roku. Pierwsza wersja o nazwie UBS (Universal Binary Sensor) była dedykowana głównie dla instalatorów do specjalistycznych zastosowań.

- W odpowiedzi na potrzeby konsumentów i popularny w designie trend vintage, postanowiliśmy rozwinąć koncept UBS - tak powstał Smart Implant. Chcemy oferować konsumentom rozwiązania, które pozwolą na integrację z ekosystemem inteligentnego domu nie tylko nowoczesnych urządzeń, ale także tych, które mają dla nas szczególną wartość sentymentalną, kolekcjonerską lub po prostu kochamy ich „oldschoolowe” wzornictwo – mówi Krzysztof Banasiak, Członek Zarządu Fibar Group S.A.

Smart Implant jest zabezpieczony przed nieprawidłowym montażem, więc instalacji próbować mogą również entuzjaści majsterkowania i elektroniki. Moduły posiadają również możliwość bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania. Produkt ten pozwala nie tylko na rozbudowę systemu smart home o np. starsze instalacje alarmowe, ale również pozwala dołączać do systemu sprzęty, które mają dla nas dużą wartość sentymentalną. To najprostszy sposób na dołączenie do systemu inteligentnego domu np. ulubionego gramofonu na płyty winylowe.

Urządzenie posiada 2 wejścia pracujące w trybie binarnym lub 0-10V oraz jedno wejście cyfrowe do podłączenia max. 6 czujników temperatury (DS18B20) lub czujnika temperatury i wilgotności (DHT-22). Po podłączeniu dwóch zew. przycisków urządzenie może wysyłać do 12 akcji sterujących.

Fibaro Impalnt. Cena i dostępność

Debiutujący w Berlinie Smart Implant będzie oferowany klientom w sugerowanej cenie ok. 179 zł brutto. Daty premier na poszczególnych rynkach zostaną ogłoszone wkrótce.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)