Idziemy kupować telewizor,czyli odpowiedzi na 8 trudnych pytań

Idziemy kupować telewizor,czyli odpowiedzi na 8 trudnych pytań

11.12.2008 13:14, aktual.: 11.12.2008 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Idziemy kupować telewizor,
czyli 8 trudnych pytań, które powinieneś zadać sobie i sprzedawcy w sklepie
Boom zakupowy na nowe telewizory z płaskim ekranem i szeroka oferta producencka może zaowocować wieloma wątpliwościami. Centrum Dobrego Obrazu, korzystając z opinii specjalistów, podpowiada, na co zwrócić uwagę i jakie pytania warto zadać przed wyborem wymarzonego telewizora.

Idziemy kupować telewizor, czyli 8 trudnych pytań, które powinieneś zadać sobie i sprzedawcy w sklepie. Boom zakupowy na nowe telewizory z płaskim ekranem i szeroka oferta producencka może zaowocować wieloma wątpliwościami. Centrum Dobrego Obrazu, korzystając z opinii specjalistów, podpowiada, na co zwrócić uwagę i jakie pytania warto zadać przed wyborem wymarzonego telewizora.

Decydując się na zakup telewizora, jednej rzeczy jesteśmy prawie pewni: kupimy płaski ekran. Telewizorów kineskopowych praktycznie już nie ma, więc wybór odnosimy do cech dostępnej na rynku szerokiej gamy odbiorników plazmowych i LCD.

Zatem, zanim dokonamy zakupu, zadajmy sobie i sprzedawcy w sklepie kilka pytań:

1. Czy nowy telewizor nie będzie za duży do mojego mieszkania?

Przyzwyczaiłeś się do telewizora kineskopowego i boisz się, że nowy telewizor będzie za duży do Twojego mieszkania? Masz małe mieszkanie w bloku?
• Dzięki proporcjom ekranu 16:9, zastosowanym w płaskich telewizorach, taki obraz możemy oglądać z dużo mniejszej odległości niż obraz kineskopowy.
• Nie bój się zainwestować w większy calarz w technologii plazmowej lub LCD, 42-calowy ekran można oglądać z odległości nawet 160 cm.
• Na początku ustal, gdzie chcesz ustawić telewizor i z jakiej odległości będziesz go oglądać, a dopiero potem wybierz wielkość ekranu.
Uwaga! minimalna odległość kanapy od telewizora powinna być trzy razy większa od wysokości ekranu.

Myślisz o salonie bądź pokoju telewizyjnym? Chciałbyś stworzyć kino domowe?
• Niezastąpiony okaże się telewizor plazmowy, który występuje w wielkościach powyżej 37 cali. Świetnie odwzorowuje kolory i ruch, co czyni go idealnym do rodzinnego oglądania filmów i relacji sportowych.
Myślisz o mniejszym pokoju, sypialni, kuchni? A może Twój pokój jest bardzo nasłoneczniony?
• Zdecyduj się na ekran LCD. Telewizory LCD najlepiej sprawdzają się w małych calarzach i nie odbijają bocznego światła.

Obraz
© (fot. CDO)

2. Czy lepszy będzie Full HD?

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w telewizor Full HD, czy może wystarczy Ci tańsza wersja HD Ready?
• Jeżeli zamierzasz kupić telewizor mniejszy niż 42 cale, Full HD nie będzie miało znaczenia, gdzie istotne różnice po prostu nie będą widoczne.
• Dla najbardziej wymagających kinomanów polecane są większe ekrany Full HD. Ci, którzy marzą o kinie domowym, z pewnością docenią najwyższą rozdzielczość dostępną na rynku, przekraczającą 2 mln pikseli (Full HD). Pamiętajmy, że nie należy wybierać telewizorów SD (Standard Definition). Jest to przestarzała technologia, nieprzystająca do obecnych warunków rozwoju obrazu cyfrowego.

Uwaga! Wszystkie telewizory HD Ready oraz Full HD są przystosowane do odbioru sygnału cyfrowego, który już niedługo będzie jedynym dostępnym w Unii Europejskiej.

3. Co to jest kontrast?

Zastanawiałeś się, jakie znaczenie mają cyfry określające kontrast w telewizorze?
• Kontrast to możliwość odtworzenia czystej bieli i głębokiej czerni. Współczynnik kontrastu to różnica pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi punktami wyświetlanymi w tym samym momencie. Im wyższy współczynnik, tym obraz jest mniej płaski i lepiej odwzorowuje rzeczywistość.

Jaki telewizor pozwala osiągnąć lepszy kontrast?
• Z reguły telewizory plazmowe pozwalają osiągnąć większy kontrast niż telewizory LCD. W ekranach plazmowych światło jest rozświetlane tylko w pojedynczych punktach, dzięki czemu inne mogą zachować swoją naturalną czerń. Z kolei standardowe telewizory LCD są w całości podświetlane, a kolor czarny (a właściwie szary) jest efektem blokowania światła przez pojedyncze piksele.
• Uważaj na parametry w różny sposób przedstawiane przez producentów. Nie można porównywać kontrastu statycznego (natywnego) z dynamicznym. Kontrast statyczny to wartość realna, natomiast dynamiczny jest wartością, którą różni producenci mogą manipulować – może być sztucznie powiększany programowo.
Uwaga! Żeby dobrze porównać dwa modele, zawsze posługuj się kontrastem statycznym (natywnym).

4. Czy nowy telewizor będę mógł oglądać pod dużym kątem?

Największą frajdą jest dla Ciebie wspólne oglądanie filmu lub meczu w gronie przyjaciół? Nie chcesz, żeby Twój telewizor tracił nasycenie barw, kiedy oglądasz go pod dużym kątem?
• Jednym z największych atutów technologii plazmowej zawsze był szeroki kąt patrzenia. Podobnie jak w telewizorach kineskopowych, przekracza on 170 stopni.
• W ostatnim czasie technologia LCD również się rozwinęła w tym zakresie i w lepszych modelach kąt patrzenia jest zbliżony do tego w technologii plazmowej (np. panele IPS Alpha).
Uwaga! Niektóre tanie modele w technologii LCD (np. panele MVA) mogą zmniejszać nasycenie barw przy kącie powyżej 5. stopni.

5. Jak najlepiej porównać parametry różnych telewizorów w sklepie?

Porównując telewizory sugerujesz się etykietami?
• Pamiętaj! parametry podawane przez producentów powstają w wyniku badań laboratoryjnych, indywidualnych dla każdego producenta.
• Poproś sprzedawcę o włączenie tego samego sygnału na kilku wybranych odbiornikach.
• Najlepiej, żeby był to sygnał, który najczęściej oglądasz w domu: kablówka, antena naziemna, DVD bądź Blu-Ray.
• Można poprosić obsługę sklepową o pokazanie zarówno statycznych treści, jak i filmów czy obrazów dynamicznych –. np. sportowych.

Obraz
© (fot. CDO)

6. Dlaczego telewizor, który ma idealny obraz w sklepie, w domu wydaje się gorszy?

Nie chcesz się rozczarować przenosząc telewizor ze sklepu do domu?
• Pamiętaj! W warunkach sklepowych, przy silnym natężeniu światła technologia LCD prezentuje się lepiej. Plazma lepiej wypada przy mniejszym natężeniu światła, np.: w mieszkaniu.
• Żeby dokładnie porównać obraz na ekranie LCD i plazmowym, poproś sprzedawcę, o ile to możliwe, o zmniejszenie natężenia światła. W ten sposób będziesz mógł zbliżyć warunki do domowych, dzięki czemu nie rozczarujesz się przenosząc telewizor ze sklepu do domu.

7. Czy nowy telewizor będzie dobrze odbierał sygnał z kablówki?

Nie masz w domu platformy cyfrowej i nie wiesz czy nowy telewizor będzie dobrze odbierał kablówkę?
• Sygnał z kablówki jest zdecydowanie mniej doskonały i słabszy niż sygnał z platform cyfrowych.
• Obie technologie powinny sobie poradzić z odbiorem sygnału analogowego, jednak dużo bardziej tolerancyjna w tym zakresie jest technologia plazmowa.
• Na słaby sygnał analogowy pozornie podobne modele telewizorów mogą reagować w inny sposób. Jeżeli w domu odbierasz sygnał przede wszystkim z kablówki, poproś sprzedawcę o porównanie kilku wybranych przez Ciebie modeli telewizorów właśnie przez podłączenie do sygnału analogowego.

8. Który telewizor będzie najtańszy w użytkowaniu?

Chciałbyś, żeby Twój telewizor nie podwajał rachunków za prąd?
• Obecnie producenci zarówno telewizorów LCD, jak i plazmowych, robią wszystko, żeby nowe modele były jak najmniej prądożerne.
• Istnieje powszechna opinia, że mniej prądu pobierają ekrany LCD. To prawda, jednak, jak się okazuje, miesięczna różnica w utrzymaniu może być naprawdę niewielka. W technologii plazmowej pobór prądu zależy od jasności obrazu. Im ciemniejsze sceny oglądamy, tym pobór prądu mniejszy i zdecydowanie mniejszy niż w telewizorach LCD (w telewizorach plazmowych pobór prądu zależy od intensywności światła w poszczególnych pikselach – każdy piksel jest podświetlany oddzielnie, w telewizorach LCD podświetlany jest cały ekran).
• Przy średnim zużyciu prądu 37-calowego telewizora plazmowego (190W) oraz zużycie prądu porównywalnego telewizora LCD (160W) i przyjmując cenę 3. gr. za 1kWh, nasze miesięczne (30 dni przez 6h dziennie) utrzymanie telewizorów będzie wynosiło odpowiednio 10,26 zł i 8,64 zł, a więc w obu przypadkach niedużo i porównywalnie.

Różnica w kosztach utrzymania 37-calowego telewizora plazmowego i LCD to zaledwie 1. zł w skali roku*!

Pamiętaj! Pobór prądu telewizora plazmowego zależy od jasności obrazu. Przy ciemnych scenach, pobór prądu będzie zdecydowanie niższy niż średni pobór podawany przez producenta.

_ * Zużycie prądu (użytkowanie) 37-calowego telewizora plazmowego (Panasonic TH-37PV8P) oraz 37-calowego telewizora LCD (Panasonic TX-37LZD800P) podawane przez producenta. _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)