IDF 2007 ( relacja na żywo ): 32 nm praktycznie gotowe

IDF 2007 ( relacja na żywo ): 32 nm praktycznie gotowe

IDF 2007 ( relacja na żywo ): 32 nm praktycznie gotowe
18.09.2007 18:30, aktualizacja: 19.09.2007 10:06

Podczas show otwierającego pierwszy dzień konferencji Intel Developer Forum, Paul Otellini, CEO Intela zaprezentował pierwszy wafel krzemowy z układami pamięci wykonanymi w procesie technologicznym 32 nm. Jednocześnie zaprezentowano pierwszy wafel zawierający gotowe rdzenie procesorów nowej generacji Nehalem, które zastąpią mające dopiero trafić na rynek układy Penryn. Na koniec pokazano Nehalema w działaniu.

Prezentacja pamięci wykonanych w technologii 32 nm, to standardowa ścieżka rozwoju, która przy każdej zmianie technologii wytwarzania procesorów poprzedza wprowadzenie nowych układów do masowej produkcji.Procesory wykonane w technologii 32 nm mają trafić na rynek w 2009 roku. Wcześniej zobaczymy Penryna, który jest już gotowy i wstępne wyniki tego testów prezentowaliśmy Wam już pół roku temu - Tylko u nas: Intel Penryn vs Core 2 Extreme - pierwsze testy - http://www.pcworld.pl/news/109408.html. O szczegółach nowej mikroarchitektury Nehalem możecie poczytać w materiale Mikroprocesorowa rewolucja - http://www.pcworld.pl/news/108614.html. Nehalem będzie monolitycznym procesorem 8-rdzeniowym, w którym zakończy swój żywot szyna systemowa ( FSB ), a pojawią się nowe połączenia punkt-punkt. Pojawi się także zintegrowany kontroler pamięci nazwany Quick Path.

Co ciekawe Nehalem jest już gotowy. Prace nad nim zakończono 3 tygodnie temu, a kilka minut temu zaprezentowano go w San Francisco w działaniu. Procesor działał pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP i wypowiedział "ustami" generatora mowy słowa - Hej, nazwyam się Hehalem i choć mam tylko 3 tygodnie umiem już mówić : )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)