IDF 2007 ( relacja na żywo ): 32 nm praktycznie gotowe

IDF 2007 ( relacja na żywo ): 32 nm praktycznie gotowe

18.09.2007 18:30, aktual.: 19.09.2007 10:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas show otwierającego pierwszy dzień konferencji Intel Developer Forum, Paul Otellini, CEO Intela zaprezentował pierwszy wafel krzemowy z układami pamięci wykonanymi w procesie technologicznym 32 nm. Jednocześnie zaprezentowano pierwszy wafel zawierający gotowe rdzenie procesorów nowej generacji Nehalem, które zastąpią mające dopiero trafić na rynek układy Penryn. Na koniec pokazano Nehalema w działaniu.

Prezentacja pamięci wykonanych w technologii 32 nm, to standardowa ścieżka rozwoju, która przy każdej zmianie technologii wytwarzania procesorów poprzedza wprowadzenie nowych układów do masowej produkcji.Procesory wykonane w technologii 32 nm mają trafić na rynek w 2009 roku. Wcześniej zobaczymy Penryna, który jest już gotowy i wstępne wyniki tego testów prezentowaliśmy Wam już pół roku temu - Tylko u nas: Intel Penryn vs Core 2 Extreme - pierwsze testy - http://www.pcworld.pl/news/109408.html. O szczegółach nowej mikroarchitektury Nehalem możecie poczytać w materiale Mikroprocesorowa rewolucja - http://www.pcworld.pl/news/108614.html. Nehalem będzie monolitycznym procesorem 8-rdzeniowym, w którym zakończy swój żywot szyna systemowa ( FSB ), a pojawią się nowe połączenia punkt-punkt. Pojawi się także zintegrowany kontroler pamięci nazwany Quick Path.

Co ciekawe Nehalem jest już gotowy. Prace nad nim zakończono 3 tygodnie temu, a kilka minut temu zaprezentowano go w San Francisco w działaniu. Procesor działał pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP i wypowiedział "ustami" generatora mowy słowa - Hej, nazwyam się Hehalem i choć mam tylko 3 tygodnie umiem już mówić : )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)