ICANN zatwierdził cztery nowe domeny najwyższego rzędu

ICANN zatwierdził cztery nowe domeny najwyższego rzędu

ICANN zatwierdził cztery nowe domeny najwyższego rzędu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
18.07.2013 16:30

ICANN, czyli organizacja, która zajmuje się między innymi zarządzaniem domenami i serwerami DNS najwyższego rzędu, obraduje obecnie w Durbanie. Spotkanie ma rozstrzygnąć o tym, jakie nowe domeny najwyższego rzędu zostaną ostatecznie dopuszczone.

Choć w świadomość internautów już dość dawno temu wryły się takie domeny jak .com, .gov czy .net, już niedługo pojawią się całkowicie nowe domeny. Może ich być nawet całkiem sporo, ponieważ do ICANN wpłynęły ostatecznie 192. wnioski o nadanie nowej domeny najwyższego rzędu. Bardzo aktywne na tym polu były oczywiście największe firmy internetowe, dla których własna domena byłaby łakomym kąskiem. Choć nie tylko one starają się o zarejestrowanie dużej liczby nowych domen.

Rozpatrzenie wszystkich wniosków zajmie organizacji trochę czasu, ale już teraz wiadomo, że ICANN powołał do życia cztery nowe domeny:

.شبكة (po arabsku „sieć”)
.游戏 (po chińsku „gra”)
.онлайн (rosyjski zapis „online”)
.сайт. (po rosyjsku „strona”)

Jak widać są to pierwsze przypadki domen, które nie są nawet zapisane alfabetem łacińskim.

- _ Po raz pierwszy ludzie będą mogli połączyć się wpisując w pasek adresu nazwę domeny najwyższego rzędu w swoim własnym języku _ - czytamy w komunikacie prasowym ICANN.

Pojawiły się także pierwsze poważniejsze zgrzyty podczas rozpatrywania wniosków. Najwięcej kontrowersji wywołały domeny .amazon i .patagonia, obie zgłoszone przez amerykańskie firmy o takich samych nazwach. Przeciwko ich rejestracji protestują rządy krajów Ameryki Południowej, argumentując, że są to nazwy regionów geograficznych. Na razie wygląda więc na to, że Amazon raczej nie zostanie właścicielem domeny .amazon.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)