IBM najbardziej innowacyjną firmą

IBM najbardziej innowacyjną firmą
Źródło zdjęć: © IBM

29.01.2010 15:00, aktual.: 29.01.2010 16:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

IBM zarejestrował w 2009 r. aż 4914 patentów. Dzięki temu przedsiębiorstwo zasłużyło na tytuł najbardziej innowacyjnej firmy minionego roku, w prowadzonym przez IFI Patent Intelligence ramnkingu

IBM zarejestrował w ubiegłym roku 491. patentów. Zajmujący drugie miejsce Samsung miał ich 3611, trzeci Microsoft - 2906. Czwarte i piąte miejsce zajęły firmy japońskie - Canon oraz Panasonic, które zastrzegły odpowiednio 2206 i 1829 wynalazków. W pierwszej dziesiątce nie ma żadnej europejskiej firmy.
Na liście 5. firm, które zgłosiły najwięcej patentów większość pochodzi z Japonii, która pod względem liczebności wyprzedziła firmy ze Stany Zjednoczonych. Europę reprezentują Siemens (22. miejsce), Nokia (27.) czy Philips (40.). Zajmujący 50. pozycję holenderski oddział Hitachi może się pochwalić 385 patentami.
Ubiegły rok był już siedemnastym z rzędu, w którym żadnej firmie nie udało się zdetronizować IBM-a w rankingu publikowanym przez IFI Patent Intelligence. IBM nie zwalnia tempa w rejestrowaniu patentów. Dwa lata temu było ich 4186, co także dało mu pierwsze miejsce. Wówczas po raz pierwszy przekroczono barierę 4 tys. patentów zarejestrowanych przez jedną firmę w czasie 12 miesięcy.

Autorzy zestawienia wskazują, że w ostatnim roku nastąpiło zwolnienie tempa rejestracji liczby nowych patentów. Powodem miałaby być recesja, powodująca, że na badania na badania przeznaczane są mniejsze środki.

Więcej informacji: IFI Patent Intelligence

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)