Humbaki wytwarzają narzędzia. Ułatwiają im one polowanie
Naukowcy twierdzą, że humbaki są w stanie wytwarzać własne narzędzia. Umożliwiają one skuteczniejsze polowanie. Mowa konkretnie o swego rodzaju sieciach na wybrane gatunki zwierząt.
24.08.2024 | aktual.: 24.08.2024 15:53
Naukowcy twierdzą, że humbaki demonstrują zdolność do tworzenia oraz wykorzystywania narzędzi, dostosowując je do swoich potrzeb - zwłaszcza podczas łowienia. Humbaki, czyli długopłetwce oceaniczne (Megaptera novaeangliae), posługują się specjalnymi "sieciami" tworzonymi z bąbelków powietrza, którymi precyzyjnie manewrują podczas polowań. Najnowsze badania rzucają światło na to imponujące zachowanie, prezentując humbaki jako zwierzęta zdolne do tworzenia narzędzi.
Najnowsze odkrycia na temat strategii łowieckich humbaków zostały opublikowane w sierpniowym wydaniu "Royal Society Open Science". Zespół badaczy z Programu Badań nad Ssakami (Marine Mammal Research Program – MMRP), Instytutu Biologii Morskiej (Institute of Marine Biology – IMB) Uniwersytetu Hawajskiego oraz Alaskańskiej Fundacji Wielorybów (Alaska Whale Foundation – AWF) stwierdza, że te morskie giganty można uznać za zwierzęta tworzące własne narzędzia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Humbaki tworzą własne narzędzia
Badania wykazują, że humbaki, polując samotnie w wodach u wybrzeży południowo-wschodniej Alaski, wykorzystują złożone konstrukcje z bąbelków do łapania kryla i małych ryb. Tak jak wyjaśnia dr Lars Bejder, dyrektor MMRP, walenie te tworzą sieci bąbelkowe z określoną liczbą pierścieni i wymiarami, co ułatwia im zbieranie zdobyczy w bardziej efektywny sposób, nie wymagający dodatkowego wysiłku energetycznego.
- Odkryliśmy, że humbaki żyjące samotnie w wodach u wybrzeży południowo-wschodniej Alaski tworzą złożone sieci bąbelkowe do połowu kryla, niewielkiego stworzenia podobnego do krewetek - powiedział dr Bejder.
Dr William Gough, ekspert z zakresu biomechaniki i ekologii morskiej z MMRP, podkreśla, że taktyka polowań humbaków jest unikalna i niezbędna do przeżycia w chłodnych wodach Alaski. Odgrywa ona dużą rolę zwłaszcza przed długą migracją na Hawaje, gdzie humbaki opiekują się swoimi młodymi.
Badania z użyciem nowoczesnych technologii
Naukowcy twierdzą, że skuteczność badań zagwarantowała technologia, a mianowicie zastosowanie nieinwazyjnych znaczników przymocowanych do wielorybów za pomocą przyssawek. W trakcie badań latano dronami nad humbakami na Alasce, zbierając dane na temat sposobu ich poruszania się.
Rezultaty tych badań nie tylko zwiększają naszą wiedzę o zachowaniu humbaków, ale również mogą posiadać implikacje dla ochrony tych zwierząt. Poznanie strategii polowania humbaków jest ważne dla zachowania ich środowisk naturalnych i zabezpieczenia przyszłości tych majestatycznych gigantów morskich.