Humanoidalny robot poleci w Kosmos

Humanoidalny robot poleci w Kosmos
Źródło zdjęć: © NASA

05.11.2010 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Humanoidalny robot Robonaut R2 konstrukcji koncernu GM i NASA będzie pierwszym tego typu urządzeniem, które poleci w Kosmos na międzynarodową Stację Kosmiczną ISS

Humanoidalny robot Robonaut R2 konstrukcji koncernu GM i NASA będzie pierwszym tego typu urządzeniem, które poleci w Kosmos na międzynarodową Stację Kosmiczną ISS - poinformowały NASA i agencja AP.

Prototyp robota, przypominającego człowieka, ma być dostarczony wahadłowcem Discovery na stację przez sześcioosobową załogę astronautów. Robonaut R2 ma pomagać załodze w pracach przy obsłudze i konserwacji urządzeń stacji.

Obraz
© (fot. NASA)

W czasie wypraw na zewnątrz stacji ma przenosić narzędzia, porządkować stację oraz działać sterowany przez astronautów w wypadkach nagłych, jak dehermetyzacja, wycieki substancji toksycznych czy ogień.

Robonaut R2 pokrojem ciała przypomina człowieka - jego kończyny o długości 0,8. m są zaopatrzone w ręce z 5 palcami - rzadkość wśród robotów. Waży 149,7 kg. Ma 1,036 m wzrostu, bez kończyn dolnych. W modelu wysyłanym na ISS będą one przypominały ludzkie - jednak z myślą o ewentualnym locie na Marsa przewidywana jest konstrukcja robołazika z dolnymi partiami przypominającymi czterokołowego quada, na którym osadzony zostanie tułów.

NASA planuje na razie prace stacjonarne i testy z robotem na różnych podwoziach - nogi zostaną dosłane na stację i zamontowane w 201. roku i zapewne wtedy zaczną się testy w otwartej przestrzeni. Rok później zostaną dosłane nowe elementy kadłuba i nowy komputer sterujący. Robot pozostanie na ISS do 2020 roku.

Konstrukcja robota to aluminiowy szkielet i niklowane włókna węglowe dla zmniejszenia wagi ogólnej. Komputer sterujący umieszczono w brzuchu. W głowie, zaopatrzonej w osłonę, umieszczono cztery kamery światła widzialnego i jedną kamerę podczerwieni na wysokości ust. Na całym korpusie robota, ramionach i palcach umieszczono 350 czujników dotykowych. Ma to zapobiec uszkodzeniu prototypu i przenoszonych przez niego obiektów. Źródło zasilania znajduje się po stronie pleców.

Źródło artykułu:PAP