Humanoidalne roboty polecą w kosmos. Trafią do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
23.07.2018 15:26, aktual.: 23.07.2018 15:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Projekt rosyjskich robotów FEDOR, czyli Final Experimental Demonstration Object Research otrzymał kolejne zadanie. Producenci otrzymali zamówienie na stworzenie dwóch robotów, które polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w przyszłym roku.
Jak informuje "SputnikNews", Rosjanie wyślą dwa humanoidalne roboty na stację ISS. Według planu, dwaj cybernetyczni astronauci mają trafić na stację jeszcze w przyszłym roku. Roboty FEDOR poznaliśmy już kilka lat temu, natomiast niedawno przedstawiono ich nowe możliwości.
Iwan, jeden z robotów projektu FEDOR, potrafi prowadzić samochód, rozumie komendy głosowe, umie posługiwać się bronią, jedną mechaniczną dłonią unosi 20 kg, obsługiwać wiertarkę i wiele, wiele innych. Niektórzy porównują go z androidami SKYNETu z serii filmów "Terminator". Dziwne więc, że Rosjanie chcą wysłać akurat te roboty na stację. Jeszcze bardziej dziwi, że są sporych rozmiarów, co może utrudnić ich przemieszczanie się po stacji.
Sputnik sugeruje, że roboty FEDOR, ze względu na posiadanie cech podobnych do ludzi, mogą idealnie sprawdzać się w naprawie i budowie dodatkowych komponentów stacji kosmicznej. Mają naturalną przewagę - nie muszą zakładać skafandra. I ta teoria ma spory sens. Alexander Grebenshchikov, współpracujący z Android Technology wypowiedział się w tej kwestii dla portalu "The Sun". Jak twierdzi "każda godzina spaceru kosmicznego kosmonautów, to koszt rzędu 1,6 -3,2 miliona funtów" - czyli około od 7,5 mln do 15 mln zł.
Humanoidalne roboty mają w przyszłości pilotować statki kosmiczne, służyć pasażerom, a także pomagać ludzkim pilotom, dostarczając różnorodnych informacji o locie. Wszystko w oparciu o zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.
Według "Sputnika", projekt otrzymał wstępne zatwierdzenie od rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Otrzymał nazwę "Kiberekipazh", czyli cyber-załoga. Inne źródła nie potwierdzają jednak tej informacji, oficjalnie Roskosmos nie opublikował żadnej wiadomości.
FEDOR jest pomysłem rosyjskiego koncernu zajmującego się robotyką Android Technology. W 2014 r. rozpoczęto prace nad pierwszym robotem, mającym służyć jako ratownik, dla rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Podczas testów zauważono znacznie szerszy potencjał w humanoidalnych maszynach. Szczególnie ze względu na ich siłę udźwigu.