ycipk-akdlr2

Hulajnogi elektryczne. Znamy założenia nowej ustawy

Maksymalna prędkość 25 km/h i obowiązek jazdy po ścieżkach rowerowych. To niektóre punkty, które mają się znaleźć w nowelizacji ustawy, która uporządkuje poruszanie się na hulajnogach elektrycznych po mieście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hulajnogi będą rowerami
Hulajnogi będą rowerami (Materiały prasowe)
ycipk-akdlr2

Hulajnogi elektryczne będą musiały mieć wbudowane ograniczenie prędkości do 25 km/h. Nowelizacja ustawy obejmie hulajnogi definicją roweru, przez co użytkownicy zostaną objęci tymi samymi zasadami ruchu, z wyjątkami.

Hulajnogi będą mogły poruszać się po ścieżkach rowerowych, pasach dla rowerów na ulicy, a także po samej ulicy jeśli dopuszczalna prędkość na niej nie będzie przekraczać 30 km/h.

Hulajnogi elektryczne na chodniku tylko wyjątkowo

ycipk-akdlr2

W przypadku braku ścieżki rowerowej hulajnogą będzie można jechać po chodniku o ile będzie on szerszy niż 2 m. Dodatkowo użytkownik hulajnogi będzie musiał zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym.

  • Na hulajnogach nie będą mogły jeździć dzieci do 10 roku życia, nawet pod opieką dorosłych oraz więcej niż jedna osoba.
  • Rozciągnięcie definicji roweru na hulajnogi może oznaczać, że na jej użytkowników zostaną nałożone obowiązki, nakazy i zakazy wynikające z przepisów o ruchu rowerowym. W tym wypadku oznaczać to będzie, że:
  • Nie wolno jechać na hulajnodze elektrycznej pod wypływem alkoholu lub narkotyków (grozi za to mandat do 500 zł).
  • Jadąc na hulajnodze nie wolno korzystać z telefonu komórkowego (mandat do 200 zł).
  • Nie wolno przejeżdżać hulajnogą przez przejście dla pieszych o ile nie prowadzi przez nie ścieżka rowerowa (100 zł).
  • Hulajnoga musi posiadać oświetlenie (białe z przodu i czerwone z tyłu), hamulec oraz syngal dźwiękowy (za brak grozi do 200 zł kary).

Małe zmiany dla hulajnóg na minuty

ycipk-akdlr2

Nowe przepisy nie wprowadzą zasadniczych zmian dla firm wypożyczających hulajnogi takich jak Lime czy hive. Ich urządzenia już teraz mają ograniczenie do 25 km/h, oświetlenie, hamulce i mieszczą się w zapisanych w nowelizacji parametrach (szerokość 0,9 m, długość 1,25 m, waga 20 kg).

Proponowane zapisy nie wprowadzają też nowości w kwestii pozostawiania hulajnóg na ulicach. Urządzenia zawalające przejścia nadal mogą zostać usunięte przez Straż Miejską na koszt właściciela, ale nie powstaną specjalne strefy do parkowania hulajnóg. W nowelizacji nie znalazły się też zapisy o nakazie jazdy w kaskach czy posiadania ubezpieczenia NW, o co apelowali niektórzy aktywiści.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Po analizie uwag zgłoszonych na tym etapie procesu legislacyjnego, projekt zostanie przekazany pod obrady Rady Ministrów.

ycipk-akdlr2

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Urządzenia wyposażone w napęd elektryczny, niespełniające określonych w ustawie warunków, będą musiały zostać dostosowane do jej wymagań w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-akdlr2

ycipk-akdlr2
ycipk-akdlr2