Huawei podpisał umowę na budowę sieci 5G w Rosji

Huawei podpisał umowę na budowę sieci 5G w Rosji
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bolesław Breczko
Bolesław Breczko

06.06.2019 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińska firma Huawei, która przez Stany Zjednoczone uważana jest za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, podpisała umowę z rosyjskim operatorem komórkowym MTS na budowę sieci 5G w przyszłym roku.

Umowa została podpisania podczas spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Chin Xi Jinping w Moskwie. W ramach porozumienia Huawei zbuduje dla sieci MTS sieć 5G. Pilotażowe uruchomienie sieci ma nastąpić w latach 2019-2020.

Huawei znalazł się w ciężkiej sytuacji po tym jak Donald Trump zakazał amerykańskim firmom współpracy z chińskimi producentami elektroniki. Huawei ma przez to stracić dostęp do nowych wersji systemu Android oraz niektórych aplikacji Google. Huawei już zapowiedział zbudowanie własnego systemu operacyjnego, który zastąpi na ich smartfonach Androida.

Wcześniej amerykański prezydent zakazał amerykańskim operatorom komórkowym korzystanie z urządzeń Chińskich producentów Huawei oraz ZTE. Huawei jest jednym z głównych dostawców urządzeń do nadajników GSM. Huawei został w ten sposób wyłączony z procesu budowy infrastruktury sieci piątej generacji (5G) w Stanach Zjednoczonych. Podobne ruchy zaczęły wykonywać też inne kraje jak np. Wielka Brytania, ta jednak nie przesądziła jeszcze o wykluczeniu Huawei.

Źródło: The Guardian

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)