Huawei oszukiwał w testach smartfonów. Wytłumaczenie? „Inni robią to samo”
07.09.2018 09:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chiński producent smartfonów osiągał lepsze wyniki w testach porównawczych sprzętów dzięki podkręcaniu ich mocy. Według przedstawiciela firmy jest to „normalna” praktyka w branży.
Benchmarki, czyli testy wydajności to jeden z najpopularniejszych sposobów porównywania smartfonów. Są one lubiane i przez dziennikarzy, i przez producentów, i przez użytkowników. Obecnie w zasadzie na każdej premierze flagowca przedstawiciel danej firmy pokazuje na wielkim ekranie, jak nowy smartfon wypadł w porównaniu z flagowcami innych producentów. Asus porównuje się na premierze z Apple, nazywając ich sprzęt „Fruit Phonem”, Samsung z Huaweiem, Huawei ze wszystkimi. I każdy z producentów przedstawia wyniki właśnie z benchmarków.
Jednak teraz zaufanie do tego sposobu oceny może spaść – właśnie przez Chińczyków. Dziennikarze specjalistycznego serwisu „AnandTech” wzięli pod lupę smartfony Huawei P20 i Honor Play, by sprawdzić nowe oprogramowanie GPU Turbo, które ma zwiększać wydajność. I choć wyniki testu zrobiły na nich wrażenie, to dziennikarze odkryli coś jeszcze – że smartfony te mogą korzystać z narzędzia Benchmark Detection.
Wykrywa ono aplikacje, które służą do przeprowadzenia testów. Jeśli taka apka jest włączona, Benchmark Detection podnosi limity obciążenia smartfona do jego pełnej mocy, co w „normalnych” warunkach nie jest praktykowane ze względów bezpieczeństwa. W trakcie testów jednak smartfon osiąga dzięki temu wyższe wyniki i to nimi chwalą się potem producenci w trakcie konferencji czy w materiałach medialnych.
Autorzy z „AnandTech” podczas targów IFA w Berlinie spotkali się z Wangiem Chenglu, szefem ds. software’u w Huaweiu, by wyjaśnić sprawę. Chenglu nie przyznał wprost, że jego firma podkręca wyniki benchmarków, ale przekazał to między słowami.
Stwierdził, że „inni producenci robią to samo, osiągają w testach wyższe wyniki i Huawei dłużej już milczeć w tej sprawie nie może”. Ba – dodał, że wśród producentów smartfonów z Androidem to dość popularna praktyka, a w Chinach jest ona wręcz nagminna.
Z całej sprawy można wynieść jednak pozytyw. Wang Chenglu obiecał, że od teraz testy Huaweia będą weryfikowane przez niezależne firmy.