Huawei: 100 MBit/s na kablach miedzianych

Huawei: 100 MBit/s na kablach miedzianych

Huawei: 100 MBit/s na kablach miedzianych
Źródło zdjęć: © CommScope / flickr.com / CC
12.06.2013 09:30

Huawei poinformował o zakończeniu ostatniego etapu prac nad systemem vectoringowym, dzięki któremu możliwa jest już współpraca systemu ze starszego typu urządzeniami klienckimi VDSL bez straty w jakości połączenia.

Łączność szerokopasmowa to podstawa komunikacji w społeczeństwie informacyjnym. Nieustannie pojawiające się nowe usługi, takie jak video HD czy cloud computing wymagają dużej przepustowości łączy. Jednak wdrożenie sieci światłowodowej FTTH wiąże się ze znacznymi kosztami i trudnościami logistycznymi, na które operatorzy niechętnie się decydują. Można jednak wykorzystać kable miedziane, które w Polsce są dostępne w lokalach użytkowych, biurowych i mieszkalnych. Systemem, który pozwala na efektywne kosztowo zwiększenie przepływności łącz z 8-20 Mbit/s do nawet 50-100 Mbit/s jest właśnie vectoring. Jest to technologia stosowana w sieciach FTTC i FTTB (Fibre-to-the-Cabinet i Fiber-to-the-Building - doprowadzenie światłowodów do bezpośrednio otoczenia budynków, np. szafy ulicznej lub do samego budynku), zwiększająca możliwości przesyłania danych w kablach miedzianych na tzw. ostatniej mili, czyli odcinku łączącym abonenta z urządzeniem dostępowym operatora. Technologia ta eliminuje zakłócenia podczas transmisji
danych, nawet kilkukrotnie zwiększając przepustowość łączy abonenckich.

W 2009 roku Huawei zaprezentował prototyp vectoringu i przeprowadził pierwsze testy we współpracy z British Telecom i Swisscom. Jednak przez dłuży czas vectoring mierzył się z problemem kompatybilności z urządzeniami abonenckimi starszej generacji działającymi w już istniejących sieciach. Aby pokonać tę trudność Huawei opracował Auto Sense Function, które automatycznie identyfikuje urządzenia końcowe użytkowników i dzięki temu stosuje wobec nich odpowiednie działanie urządzania dostępowego DSLAM. Zastosowanie trybu "Forced Friendly" wymusi na urządzeniach starszego typu pracę w trybie "Vectoring-Friendly" i tym samym zapewni kompatybilność z nowym systemem. Oznacza to, że dzięki Auto Sense Function urządzenia starszego typu mogą funkcjonować w sieci bez straty w pierwotnej jakości połączenia, a operatorzy mogą przeprowadzić migrację z dotychczasowego systemu VDSL do systemu vectoringowego bez konieczności zmiany oprogramowania lub wymiany modemów abonenckich. Dzięki temu zwiększenie przepływności sieci do
poziomu nawet 100 Mbit/s może odbyć się znacznie szybciej i być efektywne kosztowo.

Podczas Broadband World Forum 2012 Huawei otrzymał nagrodę InfoVision w kategorii Best Fixed Broadband Access w uznaniu korzyści wynikających z wdrożenia systemu vectoringowego dużej pojemności (Largest Capacity Vectoring) w ramach jednego urządzenia dostępowego. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla rozwiązań dedykowanych sieciom stacjonarnym.

Huawei jest też pierwszym dostawcą, który zaprezentował prototyp technologii G.fast, pozwalającej osiągnąć przepływność rzędu 1 Gbps na kablu miedzianym. Do kwietnia 201. Huawei dostarczył na całym świecie ponad 1,2 miliona linii vectoringowych VDSL2.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)