Huawei: 100 MBit/s na kablach miedzianych

Huawei poinformował o zakończeniu ostatniego etapu prac nad systemem vectoringowym, dzięki któremu możliwa jest już współpraca systemu ze starszego typu urządzeniami klienckimi VDSL bez straty w jakości połączenia.

Huawei: 100 MBit/s na kablach miedzianych
Źródło zdjęć: © CommScope / flickr.com / CC

12.06.2013 09:30

Łączność szerokopasmowa to podstawa komunikacji w społeczeństwie informacyjnym. Nieustannie pojawiające się nowe usługi, takie jak video HD czy cloud computing wymagają dużej przepustowości łączy. Jednak wdrożenie sieci światłowodowej FTTH wiąże się ze znacznymi kosztami i trudnościami logistycznymi, na które operatorzy niechętnie się decydują. Można jednak wykorzystać kable miedziane, które w Polsce są dostępne w lokalach użytkowych, biurowych i mieszkalnych. Systemem, który pozwala na efektywne kosztowo zwiększenie przepływności łącz z 8-20 Mbit/s do nawet 50-100 Mbit/s jest właśnie vectoring. Jest to technologia stosowana w sieciach FTTC i FTTB (Fibre-to-the-Cabinet i Fiber-to-the-Building - doprowadzenie światłowodów do bezpośrednio otoczenia budynków, np. szafy ulicznej lub do samego budynku), zwiększająca możliwości przesyłania danych w kablach miedzianych na tzw. ostatniej mili, czyli odcinku łączącym abonenta z urządzeniem dostępowym operatora. Technologia ta eliminuje zakłócenia podczas transmisji
danych, nawet kilkukrotnie zwiększając przepustowość łączy abonenckich.

W 2009 roku Huawei zaprezentował prototyp vectoringu i przeprowadził pierwsze testy we współpracy z British Telecom i Swisscom. Jednak przez dłuży czas vectoring mierzył się z problemem kompatybilności z urządzeniami abonenckimi starszej generacji działającymi w już istniejących sieciach. Aby pokonać tę trudność Huawei opracował Auto Sense Function, które automatycznie identyfikuje urządzenia końcowe użytkowników i dzięki temu stosuje wobec nich odpowiednie działanie urządzania dostępowego DSLAM. Zastosowanie trybu "Forced Friendly" wymusi na urządzeniach starszego typu pracę w trybie "Vectoring-Friendly" i tym samym zapewni kompatybilność z nowym systemem. Oznacza to, że dzięki Auto Sense Function urządzenia starszego typu mogą funkcjonować w sieci bez straty w pierwotnej jakości połączenia, a operatorzy mogą przeprowadzić migrację z dotychczasowego systemu VDSL do systemu vectoringowego bez konieczności zmiany oprogramowania lub wymiany modemów abonenckich. Dzięki temu zwiększenie przepływności sieci do
poziomu nawet 100 Mbit/s może odbyć się znacznie szybciej i być efektywne kosztowo.

Podczas Broadband World Forum 2012 Huawei otrzymał nagrodę InfoVision w kategorii Best Fixed Broadband Access w uznaniu korzyści wynikających z wdrożenia systemu vectoringowego dużej pojemności (Largest Capacity Vectoring) w ramach jednego urządzenia dostępowego. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla rozwiązań dedykowanych sieciom stacjonarnym.

Huawei jest też pierwszym dostawcą, który zaprezentował prototyp technologii G.fast, pozwalającej osiągnąć przepływność rzędu 1 Gbps na kablu miedzianym. Do kwietnia 201. Huawei dostarczył na całym świecie ponad 1,2 miliona linii vectoringowych VDSL2.

internethuaweiprzepustowość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)