HP musi zapłacić 55 milionów dolarów kary

HP musi zapłacić 55 milionów dolarów kary

HP musi zapłacić 55 milionów dolarów kary
01.09.2010 15:46

Hewlett-Packard okradał amerykańskich podatników. Według Departamentu Sprawiedliwości USA producent komputerów wystawiał zawyżone rachunki i za pomocą łapówek zapewniał sobie kontrakty na dostawę sprzętu dla agencji rządowych. Za wszystko to firma będzie musiała zapłacić karę w wysokości 55 milionów dolarów.

Departament i koncern zgodziły się w poniedziałek na polubowne zakończenie postępowania. "Ostatecznie stawką w grze są pieniądze podatnika" – stwierdziła Jane Duke, prokurator generalna stanu Arkansas. Dochodzenie rozpoczęto przed sześciu laty w podlegającym jej dystrykcie, gdy dwie osoby zawiadomiły o praktykach firmy.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Zgodnie z amerykańskim prawem przedsiębiorstwom nie wolno żądać od władz więcej pieniędzy niż od prywatnych kontrahentów. Zdaniem Departamentu Sprawiedliwości HP złamał tę zasadę. Ponadto śledztwo wykazało, że koncern nakłaniał firmy zaopatrujące instytucje państwowe w sprzęt komputerowy do kupowania produktów HP, proponując w zamian część zysku ze sprzedaży.

Za łapówkarstwo (tzw. kickback) Departament Sprawiedliwości skazał już wcześniej na kary grzywny znane koncerny informatyczne, takie jak IBM, producenta systemów do składowania danych EMC oraz firmę konsultingową PWC. Pod zarzutem zawyżania cen toczy się obecnie postępowanie przeciwko koncernowi Oracle.

HP już na początku sierpnia ostrzegł akcjonariuszy przed możliwością nałożenia na niego grzywny, nie podając jednak szczegółów. Najwyraźniej informacja o wielomilionowej karze nie zaszkodziła reputacji koncernu. Niemal w tym samym czasie siły powietrzne Stanów Zjednoczonych zawarły z nim nową umowę na dostawy komputerów i akcesoriów o wartości około 800 milionów dolarów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)