HP i Dell chcą zablokować zakaz sprzedaży Worda

HP i Dell chcą zablokować zakaz sprzedaży Worda
Źródło zdjęć: © Microsoft

28.08.2009 15:27, aktual.: 28.08.2009 16:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańscy producenci komputerów HP i Dell chcą stanąć po stronie Microsoftu w sporze o patenty, który gigant z Redmond prowadzi z software'ową firmą I4i. Według obserwującej procesy sądowe w branży IT witryny Groklaw zarówno Dell, jak i Hewlett-Packard złożyły przed sądem apelacyjnym wniosek o pozwolenie na przedstawienie własnego stanowiska w tej sprawie i popierają wniosek Microsoftu o uchylenie orzeczonego przez teksański sąd terminu zakazu sprzedaży na czas trwania postępowania odwoławczego. Jeśli wniosek nie zostanie przyjęty, zakaz wejdzie w życie 10 października 2009 roku.

Jak twierdzi Groklaw, we wnioskach HP i Dell stwierdzają, że zakaz sprzedaży miałby poważne negatywne konsekwencje dla działalności obu firm i ich partnerów handlowych; wymagałby też kosztownych zmian konfiguracji komputerów i nowych testów. Obie firmy powołują się przy tym najwyraźniej na klientów korporacyjnych, którzy chcą otrzymywać komputery z preinstalowanym Wordem albo całym Office'em. Zakaz nie przysłuży się interesowi publicznemu –. uważają przedstawiciele HP i Della.

Kanadyjska firma I4. od 2007 roku zarzuca Microsoftowi, że w edytorze tekstu koncern z Redmond celowo naruszył należący do niej patent na przetwarzanie plików XML. Sędzia Leonard Davis z sądu okręgowego w teksańskim mieście Tyler orzekł zakaz sprzedaży Worda oraz pakietu MS Office, jeżeli nie zostaną z nich usunięte odpowiednie funkcje. W maju ława przysięgłych tego samego sądu skazała Microsoft jedynie na karę finansową w wysokości 200 milionów dolarów.

W ubiegłym tygodniu Microsoft złożył odwołanie od wyroku w sądzie apelacyjnym w Waszyngtonie (Court of Appeals for the Federal Circuit) i zawnioskował o to, aby termin zakazu sprzedaży został zawieszony na czas trwania postępowania odwoławczego. Według relacji mediów przedsiębiorstwo I4i opublikowało stanowisko, w którym stwierdza, że Microsoft nie stoi ponad prawem, a sąd powstrzymał koncern przed wywłaszczaniem firmy I4i z jej własności. Przesłuchanie w tej sprawie jest zaplanowane na 23 września.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)