Hiszpański myśliwiec zgubił rakietę. Trwają poszukiwania AIM‑120 AMRAAM

Hiszpański myśliwiec zgubił rakietę. Trwają poszukiwania AIM-120 AMRAAM
Źródło zdjęć: © East News | Michal Adamowski/REPORTER
Arkadiusz Stando

08.08.2018 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We wtorek 7 sierpnia ok. godziny 15:44 hiszpański myśliwiec Eurofighter przelatujący nad Estonią przypadkowo odpalił pocisk AIM-120 AMRAAM. Do zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Oetpaa. Myśliwiec przemierzał przestrzeń kosmiczną Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing.

Podczas standardowego przelotu Eurofightera w ramach misji Baltic Air Policing, hiszpański myśliwiec z niewiadomych powodów wypuścił pocisk. Prawdopodobnie przypadkiem. Okoliczności tego zdarzenia są aktualnie badane. Wszczęto śledztwo w sprawie.

Do zdarzenia doszło w okolicy miasta Oetpaa. Natomiast pocisk zauważono po raz ostatni około 40 km na północ od miejscowości Tart. Jak informują estońskie siły zbrojne, prawdopodobnie poszukiwane są jedynie fragmenty pocisku AIM-120 AMRAAM.

Jak mówi komunikat, pocisk AMRAAM jest wyposażony w system automatycznej autodestrukcji. Prawdopodobnie wybuchł gdzieś nad powierzchnią. Niewykluczone jednak, że pocisk wciąż może być zagrożeniem.

Po wszystkim, hiszpański myśliwiec Eurofighter powrócił do bazy mieszczącej się na Litwie, w mieście Szawle. Maszyna brała udział w ćwiczeniach z dwoma francuskimi samolotami Mirage 2000.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także