Historyczny lot. Oto największy samolot elektryczny

Największy samolot elektryczny, jaki do tej pory wzbił się w powietrze, zaliczył swój pierwszy lot. Cessna Grand Caravan wyposażona w silnik elektryczny Magni500 o mocy 560 kW odbyła półgodzinny lot z lotniska w stanie Waszyngton.

Historyczny lot. Oto największy samolot elektryczny
Źródło zdjęć: © YouTube
Bolesław Breczko

08.06.2020 | aktual.: 08.06.2020 11:03

Cessna Grand Caravan to 14 osobowy samolot, który standardowo napędzany jest silnikiem Pratt & Whitney Canada PT6A o mocy 600 koni mechanicznych. Firmy MagniX oraz AeroTEC przerobiły samolot na elektryka montując w nim silnik Magni500 o mocy 560 kW (750 koni mechanicznych).

Tak wyposażony samolot odbył 30-minutowy lot, co było maksimum, jakie zapewniły mu baterie litowo-jonowe na pokładzie. Trzeba jednak pamiętać, że samolot był pusty poza pilotem. W pełni załadowany leciałby jeszcze krócej.

AeroTEC, czyli firma która przystosowała Cessnę do zasilania elektrycznego zapewnia że do 2021 samolot wejdzie do szerokiego użytku. Będzie nazywał się eCaravan i będzie mógł przewieźć 10 pasażerów na dystans do 160 kilometrów. Chociaż zasięg eCaravana nie budzi zachwytu to jego zaletą ma być niski koszt oraz zerowa emisja CO2.

W przyszłości zasięg elektrycznych samolotów ma się zwiększyć dzięki wykorzystaniu baterii litowo-siarkowych oraz ogniw wodorowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© WP Tech
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.