Historyczny lot. Oto największy samolot elektryczny

Historyczny lot. Oto największy samolot elektryczny
Źródło zdjęć: © YouTube
Bolesław Breczko

08.06.2020 09:49, aktual.: 08.06.2020 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Największy samolot elektryczny, jaki do tej pory wzbił się w powietrze, zaliczył swój pierwszy lot. Cessna Grand Caravan wyposażona w silnik elektryczny Magni500 o mocy 560 kW odbyła półgodzinny lot z lotniska w stanie Waszyngton.

Cessna Grand Caravan to 14 osobowy samolot, który standardowo napędzany jest silnikiem Pratt & Whitney Canada PT6A o mocy 600 koni mechanicznych. Firmy MagniX oraz AeroTEC przerobiły samolot na elektryka montując w nim silnik Magni500 o mocy 560 kW (750 koni mechanicznych).

Tak wyposażony samolot odbył 30-minutowy lot, co było maksimum, jakie zapewniły mu baterie litowo-jonowe na pokładzie. Trzeba jednak pamiętać, że samolot był pusty poza pilotem. W pełni załadowany leciałby jeszcze krócej.

AeroTEC, czyli firma która przystosowała Cessnę do zasilania elektrycznego zapewnia że do 2021 samolot wejdzie do szerokiego użytku. Będzie nazywał się eCaravan i będzie mógł przewieźć 10 pasażerów na dystans do 160 kilometrów. Chociaż zasięg eCaravana nie budzi zachwytu to jego zaletą ma być niski koszt oraz zerowa emisja CO2.

W przyszłości zasięg elektrycznych samolotów ma się zwiększyć dzięki wykorzystaniu baterii litowo-siarkowych oraz ogniw wodorowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)