Historyczna misja NASA. Sonda DART zderzy się z asteroidą

Już w poniedziałek 26 września odbędzie się NASA Double Asteroid Redirection Test (DART), czyli pierwsza na świecie misja testowania technologii obrony Ziemi przed potencjalnymi zagrożeniami w postaci asteroid oraz komet, które znajdą się na kolizyjnej orbicie. Podpowiadamy, kiedy i jak oglądać misję NASA.

NASA szykuje się do startu misji DART
NASA szykuje się do startu misji DART
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

NASA zapowiada, że w poniedziałek statek kosmiczny Double Asteroid Redirection Test (DART) uderzy w asteroidę Dimorphos. W ten sposób amerykańska agencja kosmiczna chce sprawdzić, czy ludzkość jest w stanie bronić się przed kosmicznymi skałami, które stanowią zagrożenie dla naszej planety.

NASA szykuje się do startu misji DART

Statek o wadze 550 kg i długości 8,5 m, który naszpikowano zaawansowanymi technologiami, w tym licznymi czujnikami, antenami czy panelami słonecznymi, będzie poruszał się z prędkością ok. 6 km/s. Jego głównym zadaniem jest zmiana trajektorii lotu asteroidy Dimorphos o średnicy 160 m, która porusza się wokół innej asteroidy - Didymos o średnicy 780 m.

NASA podkreśla, że żadna z asteroid nie stanowi zagrożenia dla naszej planety. W momencie zdarzenia obiekty będą się znajdowały w odległości ok. 11 mln km od Ziemi. Naukowcy spodziewają się, że test spowolni orbitę Dimorphos o około 1 proc. i przybliży ją do orbity Didymos. Serwis Space.com zaznacza, że "misja zostanie uznana za sukces, jeśli spowolni 12-godzinną orbitę Dimorphosa o 73 sekundy, ale realna zmiana może nastąpić nawet o 10 minut".

Test ma ogromne znaczenie dla przyszłej obrony planetarnej Ziemi. NASA uspokaja jednak, że żadna znana asteroida o rozmiarach przekraczających 140 m nie ma znaczącej szansy na uderzenie w Ziemię przez następne 100 lat. Dodaje jednak, że wiele takich asteroid i większych nie zostało jeszcze odkrytych.

Zderzenie sondy DART z asteroidą zaplanowano na 26 września. Rozpocznie się ona w nocy z 16 na 17 września o 01:14 czasu polskiego, a transmisję zdarzenia będzie można oglądać online dzięki NASA. Agencja udostępni ją m.in. na swojej stronie internetowej, a także na kontach w mediach społecznościowych - na Twitterze, Facebooku oraz YouTube.

ZOBACZ TAKŻE: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)