Historia projektorów - od 1420 do 2013

Według słownika języka polskiego PWN, projektor jest to przyrząd optyczny do rzutowania na ekran znacznie powiększonych obrazów. Projektorem można zatem nazwać zarówno przedstawiony w XV wieku "magiczny lampion", który wyświetlał obraz namalowany na szkle i oświetlony lampą oliwną, jak i opracowany w 1968 roku pierwszy projektor LCD. Poniższy tekst przedstawia historię projektorów od rysunku z 1420 roku do nowoczesnych urządzeń, wyposażonych w diody LED i technologię DLP.

Historia projektorów - od 1420 do 2013
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Według słownika języka polskiego PWN, projektor jest to przyrząd optyczny do rzutowania na ekran znacznie powiększonych obrazów”. Projektorem można zatem nazwać zarówno przedstawiony w XV wieku "magiczny lampion", który wyświetlał obraz namalowany na szkle i oświetlony lampą oliwną, jak i opracowany w 1968 roku pierwszy projektor LCD. Poniższy tekst przedstawia historię projektorów od rysunku z 1420 roku do nowoczesnych urządzeń, wyposażonych w diody LED i technologię DLP.

Rysunek przedstawiony w 142. roku przez Johannesa de Fontana ilustrował prototyp urządzenia, które prawdopodobnie wyświetlało ciemny i rozmazany obraz z niewielkiej odległości. Szkic jednak zainspirował następców do opracowania przyrządu, który faktycznie działał.

Następnym krokiem w rozwoju projektorów było opracowanie technologii LCD –. Liquid Crystal Display. Wynalazcą jest nowojorski uczony – Gene Dolgoff. Jego podstawowym celem było opracowanie projektora jaśniejszego niż CRT.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

W technologii LCD silny strumień światła przechodzi przez pryzmat, który rozdziela światło na trzy podstawowe kolory. Trzy strumienie światła przechodzą następnie przez układ składający się z półprzeźroczystych kryształów. Sygnał sterujący decyduje, które kolory są przez panel LCD przepuszczane i trafiają przez soczewkę na końcowy obraz. Gotowy projektor LCD został opracowany w 198. roku. Głównym problemem, jaki napotkał Gene Dolgoff, były widoczne linie oddzielające poszczególne piksele obrazu. Problem ten zyskał nazwę Screen-door Effect (SDE). Efekt udało się zmniejszyć, przez celowe zmniejszenie ostrości obrazu, przez co linie dzielące poszczególne piksele ulegały „rozmazaniu”. Faktyczne rozwiązanie problemu przyniosła jednak dopiero technologia DLP.

Technologia DLP

Następnym krokiem w rozwoju projektorów było opracowanie przez Texas Instruments technologii DLP –. Digital Light Processing. Jej głównymi przewagami nad LCD są: wyższy kontrast, większa szczegółowość obrazu (mniejsza pikselizacja) oraz zmniejszenie rozmiarów mechanizmu odpowiadającego za wyświetlanie obrazu.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Zasada działania projektorów DLP jest bardzo podobna do CRT. Obraz nie jest przepuszczany przez półprzeźroczysty kryształ, ale odbijany od matrycy luster. W technologii DLP za każdy piksel obrazu odpowiada jedno mikro-lusterko, które przechylając się, decyduje o natężeniu światła i jasności danego piksela obrazu. W ten sposób powstaje obraz w skali szarości, który jest kolorowany za pomocą strumienia światła przepuszczanego przez pryzmat.

Technologia DLP umożliwiła również znaczne zmniejszenie mechanizmu odpowiedzialnego za generowanie obrazu.

Obraz
© Miniaturowy projektor, który można zmieścić w dłoni

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju projektorów było opracowanie w 2006 roku wydajnych diod LED, jako źródła światła. Pozwoliło to zastąpić lampy łukowe, co zaowocowało dalszym zmniejszeniem urządzeń. Dzięki temu dzisiejsze projektory mają wielkość 7 x 7 cm, przy jasności 55 ANSI lumenów. Pobór niektórych urządzeń (na przykładzie kieszonkowego projektora Philips PicoPix 2055) wynosi zaledwie 2 Ampery, dzięki czemu urządzenie może być zasilane z portu USB.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)