Hełm, który całkowicie zmieni walkę powietrzną

Hełm, który całkowicie zmieni walkę powietrzną05.01.2011 15:48
Hełm, który całkowicie zmieni walkę powietrzną
Źródło zdjęć: © BAE Systems

Brytyjska firma zbrojeniowa BAE Systems zaprezentowała najnowszy hełm przeznaczony dla pilotów. Nowe rozwiązanie pozwala widzieć przez korpus samolotu, dzięki czemu piloci mogą podejmować krytyczne decyzje w ułamkach sekund

Korzystając z nowego hełmu, pilot może obserwować wiele celów, namierzyć je przez samo spojrzenie w kierunku wrogiej maszyny, a następnie wydając komendy głosowe może ustalić priorytet atakowania poszczególnych wrogów. To system, który pozwala na błyskawiczne spojrzenie, namierzenie i zniszczenie celu.

288763171140024467
Źródło zdjęć: © (fot. BAE Systems)

Namierzanie wrogów możliwe jest nawet patrząc przez ramię lub obserwując cel wykryty na radarze, który w rzeczywistości znajduje się pod samolotem. Dodatkowo, hełm na bieżąco wyświetla prędkość, kierunek oraz wysokość, na jakiej porusza się obserwowany samolot.

Dzięki nowej technologii do historii przechodzi typowa walka powietrzna, która wymagała znalezienia się za maszyną wroga zanim możliwe było użycie broni. Teraz wystarczy, że pilot spojrzy w kierunku przeciwnika i odpali zdalnie naprowadzane rakiety - niczym w filmach science fiction.

Nowy hełm został zaprojektowany do zastosowania przez pilotów myśliwców Typhoon, ale może być używany we wszystkich typach maszyn latających. Brytyjskie siły powietrzne planują wprowadzenie systemu do służby jeszcze w tym roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)