Grozi nam inwigilacja w Sieci. Co możesz zrobić?

Grozi nam inwigilacja w Sieci. Co możesz zrobić?

Grozi nam inwigilacja w Sieci. Co możesz zrobić?
Źródło zdjęć: © Jupiter Images
02.07.2010 11:10, aktualizacja: 02.07.2010 11:21

Odbywająca się w tym tygodniu dziewiąta runda negocjacji w sprawie międzynarodowej konwencji ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) napotyka coraz silniejszy opór społeczny.

Z inicjatywy organizacji Berne Declaration (Deklaracja Berneńska) negocjatorzy porozumienia ACTA dyskutowali z przedstawicielami stowarzyszeń takich jak Lekarze bez Granic i La Quadrature du Net. "Powiedzieliśmy przy tym jasno, że nie traktujemy tego jako prawdziwych konsultacji" –. oświadczył w rozmowie z heise online Patrick Durisch, kierownik działu ochrony zdrowia w Deklaracji Berneńskiej. "Nie mamy do dyspozycji ostatecznej wersji traktatu".

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Durisch z uznaniem przyjął jednak wymianę opinii, w trakcie której podnegocjatorzy ACTA informowali, że proponowane ze względu na naruszenia patentów konfiskaty towarów na granicach zostały w końcu wyeliminowane z porozumienia. Tym samym zmniejszają się obawy o to, że konwencja ACTA utrudniałaby handel generycznymi odmianami leków ratujących życie. "Ale wciąż w mocy pozostają konfiskaty graniczne dokonywane na skutek naruszenia praw do marki" –. mówił też Durisch.

Wątpliwości co do porozumienia mają także kraje takie jak Indie. Podczas spotkania w Genewie, równoczesnego z negocjacjami w sprawie ACTA, przedstawiciele Indii, Pakistanu i Chin wypowiadali się krytycznie na temat konwencji.

W szwajcarskiej Lucernie pojawili się także przedstawiciele Partii Piratów ze Szwajcarii, Austrii i Niemiec. Po demonstracji przeciwko konwencji przekazali negocjatorom listę, na której około 440. osób z całego świata opowiedziało się za natychmiastowym przerwaniem dalszych prac nad porozumieniem.

Podczas gdy Partia Piratów całkowicie odrzuca porozumienie ACTA, wiele amerykańskich organizacji i think tanków prezentuje własny projekt tekstu konwencji (PDF), zawierający znaczniej bardziej surowe propozycje zapisów ograniczających naruszanie praw do marek. Ten dokument w zasadzie pomija zagadnienia związane z łamaniem praw autorskich i koncentruje się na fałszerstwach produktów.

Tymczasem cztery polskie organizacje – Internet Society Poland, Fundacja Panoptykon, Fundacja Nowoczesna Polska oraz Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania – nawołują do podpisania petycji do polskich europarlamentarzystów. Ci mieliby poprzeć tzw. Deklarację WD12 (PDF), zawierającą m.in. żądania ujawnienia przez Komisję Europejską aktualnego projektu konwencji ACTA i porzucenia planów ujednolicenia systemu praw autorskich wśród wszystkich sygnatariuszy porozumienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)