Google zarobił na Androidzie 22 mld dolarów

Google zarobił na Androidzie 22 mld dolarów
Źródło zdjęć: © chip.pl

22.01.2016 17:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przychód na poziomie 31 mld dolarów i 22 mld dolarów zysku netto - tyle zdaniem Oracle'a zarobił Google na Androidzie. Google twierdzi, że to poufne dane.

Spór sądowy Oracle'a z Google'em trwa już od pięciu lat. Oracle twierdzi, że Google wykorzystał jego oprogramowanie Java do stworzenia Androida, nie płacąc za licencję. Zrozumiałym więc jest, że poszkodowana firma musiała określić jak wielkie korzyści przyniosła Google'owi rzekoma kradzież rozwiązań Oracle'a.

Podane przez prawnika Oracle'a dane wstrząsnęły Google'em, który twierdzi, że nie powinny być one ujawniane, bo pochodzą z poufnych, wewnętrznych dokumentów firmy. Wbrew Google'owi czy nie, po raz pierwszy od 2008 roku dostajemy informacje na temat wartości androidowego biznesu firmy. 22 mld dolarów zysku netto to niewiele więcej niż wartość zakupu WhatsAppa przez Facebooka (19 mld dolarów), nie wiemy jednak czy wyliczenia Oracle'a zawierają też korzyści wynikające z dostępu do olbrzymiej bazy danych użytkowników Androida.

Wprowadzony na rynek w 2008 roku Android zarabia na siebie dwiema głównymi metodami: mobilną reklamą i przychodami ze sklepu Google Play. Oracle za swój "przymusowy udział" w projekcie Google'a chce 1 mld dolarów odszkodowania (wraz z kolejnymi wersjami systemu kwota ta rośnie).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)