Google wprowadzi dodatkowe opłaty dla producentów telefonów za swoje aplikacje

Google wprowadzi dodatkowe opłaty dla producentów telefonów za swoje aplikacje
Źródło zdjęć: © iStock.com | SpVVK

18.10.2018 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google postanowił zmienić sposób dystrybucji swoich aplikacji. Już wkrótce wprowadzi dodatkowe opłaty i konieczność wykupienia licencji przez producentów smartfonów. System Android pozostanie jednak darmowy.

Takie zmiany spowodowane są karą nałożoną przez Komisję Europejską na Google'a. Firma będzie musiała zapłacić aż 4,3 miliarda dolarów za stosowanie praktyk monopolistycznych. Google oczywiście odwołuje się od decyzji KE, ale zmiany wprowadza niezależnie od wyniku odwołania.

Producenci będą mogli wybrać konfiguracje do telefonów - nowy model wyjdzie tylko z darmową przeglądarką Google Chrome, albo tylko z opłaconym sklepem z aplikacjami Google Play. Wśród aplikacji wymagających opłacenia są m.in. YouTube i Kalendarz.

Oprócz Chrome'a darmowy pozostanie system Android.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 29 października wyłącznie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego - czyli krajów Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Pojawiają się już spekulacje, że przyjdzie nam za smartfony zapłacić więcej. Jednak dla producentów telefonów to jest szansa na ulepszenie i wypromowanie ich własnych aplikacji i sklepów, np. LG, Xiaomi czy Samsunga.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)