Google udostępniło Book Search po polsku

Google udostępniło Book Search po polsku

Google udostępniło Book Search po polsku
Źródło zdjęć: © google
18.12.2007 17:00, aktualizacja: 19.12.2007 09:18

Google udostępniło usługę pełnotekstowego przeszukiwania książek po polsku. W programie Book Search biorą udział polskie wydawnictwa i biblioteki, jednak efektów współpracy pomiędzy nimi a Google na razie nie widać. Być może dlatego, że polska wyszukiwarka została udostępniona w wersji beta?

*Google udostępniło usługę pełnotekstowego przeszukiwania książek po polsku. W programie Book Search biorą udział polskie wydawnictwa i biblioteki, jednak efektów współpracy pomiędzy nimi a Google na razie nie widać. Być może dlatego, że polska wyszukiwarka została udostępniona w wersji beta? *
_ -Wydawcy z Polski już teraz uczestniczą w programie partnerskim. Google Book Search oferuje globalną platformę dla autorów i wydawców, bez względu na to, czy są to największe, międzynarodowe koncerny czy małe domy wydawnicze publikujące niszowe prace _ - mówi Santiago de la Mora, dyrektor ds. umów partnerskich w Europie. Jakie to wydawnictwa? Tego na razie nie wiadomo. Czekamy na odpowiedź od Google.

Wyszukiwarka Google Book Search umożliwia pełnotekstowe przeszukiwanie książek, które pochodzą z bibliotek lub bezpośrednio od wydawców. Tytuły nieobjęte prawem autorskim można przeglądać w całości. Te, które chronią prawa, można przejrzeć we fragmentach i dokonać ewentualnego zakupu za pośrednictwem jednej z księgarni internetowych.

Niestety, w polskiej wersji nie udało nam się znaleźć żadnego z pierwszych 10 bestsellerów Merlin.pl. Nie udało się nam także odszukać książek ze światowej klasyki, jak "Sto lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza, "Procesu" Franza Kafki czy "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego. W archiwach Google brak tytułów znanych polskich wydawnictw jak W.A.B, Czytelnik czy Świat Książki.

Ta część polskojęzycznych ksiązek, która znajduje się w archiwach Google pochodzi zapewne z bibliotek.

W serwisie nie można niestety znaleźć nawet pełnego tekstu dzieł nie objętych już prawem autorskim, jak "Zemsta" Aleksandra Fredry. A "Zemsta" jest dostępna choćby w serwisie http://www.wolnelektury.pl .

Patrz także:

Polskie Google Book Search o krok bliżej - http://www.internetstandard.pl/news/110562.html

Wywiad z Jensem Redmerem, odpowiedzialnym w Google za program Book Search. - http://www.internetstandard.pl/news/102574.html

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)