Google udostępnia kod źródłowy Androida

Google udostępnia kod źródłowy Androida

21.10.2008 18:00, aktual.: 22.10.2008 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internetowy gigant udostępnił publicznie kod źródłowy swojego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych.

Google jest przekonane, że powszechna dostępność platformy stwarza możliwość do nieustannego wprowadzania zmian i poprawek i przyspiesza rozwój innowacji. Wyrazicielem tej opinii jest m.in. Andy Rubin, dyrektor ds. platform mobilnych w firmie. Firma spodziewa się, że otwarcie kodu źródłowego systemu przyczyni się do szybkiego powstania wielu aplikacji dla Androida oraz do spadku cen telefonów komórkowych.

Kod dostępny jest na licencji Apache, która nie zobowiązuje deweloperów to informowania reszty społeczności o zmianach wprowadzonych przez nich w kodzie źródłowym. Pojawiają się w związku z tym opinie, że może to prowadzić do zbytniej fragmentacji platformy Android i - w rezultacie - współistnienia kilku zróżnicowanych wersji systemu, na które będą powstawać niekompatybilne wobec innych wydań aplikacje.

Andrew Shikiar, szef LiMo Foundation ( zrzeszenie firm rozwijające otwartą platformę linuksowej dla smartfonów ), posunął się nawet do stwierdzenia, że taka sytuacja będzie na rękę Google. Jego zdaniem, jeśli najbardziej rozpowszechnioną wersją Androida będzie wydanie zoptymalizowane dla Google, użytkownicy będą częściej wybierać właśnie tę platformę i towarzyszące jej usługi i narzędzia ( np. Google Apps ).

Pierwsze urządzenie pracujące pod kontrolą Androida - telefon G1 - http://www.pcworld.pl/news/167902.html - nie miało jeszcze rynkowej premiery. Operator T-Mobile, w którego sieci będzie można go kupić, w Stanach Zjednoczonych trafi do sprzedaży 22 października. Wkrótce potem odbędzie się premiera w Wielkiej Brytanii. W pozostałej części Europy urządzenie będzie dostępne w pierwszym kwartale 2009 r.

Więcej informacji: Android Open Source Project - http://source.android.com/

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)