Google testuje drony dostarczające paczki

Google testuje drony dostarczające paczki29.08.2014 11:48
Google testuje drony dostarczające paczki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Oficjalnie o całym przedsięwzięciu dowiedzieliśmy się wczoraj. Tymczasem testy przeprowadzane są już od dwóch lat i cały program wygląda na mocno zaawansowany.

Google X to wydział zajmujący się opracowywaniem dość nietypowych projektów, takich jak Google Glass, samodzielnie jeżdżące samochody albo balonowy projekt Loon, dostarczający łączność Wi-Fi do trudno dostępnych rejonów świata. Wczoraj okazało się, że od dłuższego czasu trwają tam również prace nad Project Wing (Projekt Skrzydło). Chodzi tu o drony dostarczające przesyłki.

Jak wynika z pokazowych testów przeprowadzonych w Australii, dron Google jest już całkiem nieźle dopracowanym urządzeniem, wyposażonym między innymi w specjalny czujnik (tzw. jajko), wyhamowujący opuszczanie przesyłki na linie tuż nad ziemią. Najciekawszy okazał się jednak sam wygląd drona. Zamiast typowego quadro czy octokoptera, projektanci Google zastosowali maszynę startującą i lądującą jak helikopter, ale pokonującą dłuższe odległości tak jak zwyczajny samolot. 1,5 metra rozpiętości skrzydeł, cztery śmigła, wysokość przelotowa 60 metrów. Trzeba przyznać, że wygląda to naprawdę imponująco.

Czy to znaczy, że już niebawem Google zaprezentuje światu nową usługę - szybkie dostarczanie przesyłek z pomocą niedużych, latających kurierów? Cóż, droga do tego na pewno jest jeszcze bardzo daleka, ale w kontekście innych osiągnięć tej firmy, takich jak autonomiczne samochody, zaawansowane mapy i nawigacja, a nawet okulary Glass, można zaryzykować stwierdzenie, że jeśli komukolwiek ma się ten projekt udać, to najbliżej celu jest właśnie Google.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Windows XP Service Pack 4 już dostępny

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)