Google Street View: Wielka Rafa Koralowa już wkrótce!

Google Street View: Wielka Rafa Koralowa już wkrótce!

Google Street View: Wielka Rafa Koralowa już wkrótce!
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
23.02.2012 12:09

Wielka Rafa Koralowa w Australii jest największą strukturą wytworzoną przez pojedynczy żywy organizm. Już niedługo będziecie mogli oglądać jej ogrom z ekranów komputera.

Projekt Catlin Seaview Survey, współpraca między Google a Uniwersytetem w Queensland, ma na celu przeprowadzenie diagnozy stanu zdrowia koralowca za pomocą panoramicznych zdjęć podwodnych. W ramach programu już przeprowadzono wstępne przeglądy, jednak z pełną parą prace ruszą we wrześniu, kiedy pomiary rozpoczną się jednocześnie w 2. miejscach rafy.

Zdjęcia będą robione 360-stopniowymi aparatami panoramicznymi (składającymi się z czterech odpowiednio rozmieszczonych obiektywów typu “rybie oko”). Zostaną przymocowane do przedniego końca skutera podwodnego (DPV) w przypadku płytkich pomiarów. W przypadku głębokich (3. do 100m), wykorzystane zostaną zdalnie sterowane roboty. Naukowcy mają zamiar też zbadać, jaki wpływ ma globalne ocieplenie na zwyczaje migracyjne żarłaczy tygrysich, żółwi zielonych oraz mant.

Już od dzisiaj internauci powinni być w stanie obejrzeć wykonane zdjęcia za pomocą Google Street View. Filmy opisujące każde badanie będą dostępne na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)