Google chce dostarczać laserowy internet dla 50 mln mieszkańców Indii

Google chce dostarczać laserowy internet dla 50 mln mieszkańców Indii15.12.2017 13:37
Google chce dostarczać laserowy internet dla 50 mln mieszkańców Indii
Źródło zdjęć: © Alphabet

Tam gdzie nie da się rozłożyć kabli Google chce dostarczać internet bezprzewodowo. Nie będą to jednak fale radiowe ani elektromagnetyczne. Będzie to laser.

Dostarczanie internetu do słabo zaludnionych terenów o kiepskiej infrastrukturze nadal jest sporym problemem. Kładzenie kabli w takich miejscach jest drogie i mało opłacalne. Dlatego powstają takie programy jak np. Project Loon, w ramach którego Google chce dostarczać internet przy pomocy balonów.

W indyjskim stanie Andhra Pradesh Google testuje jeszcze inny sposób – laser. Dane przesyłane są w technologii Free Space Optical Communication opracowanej laboratoriach Alphabet (spółki matki Google). W przybliżeniu działa ona tak jak światłowód tyle, że bez kabla. 2000 nadajniko-odbiorników zostanie ustawionych na wzgórzach, dachach i slupach w odległości kilku kilometrów. Do przekazywania danych będą musiały dosłownie się widzieć. Dane będą przesyłane za pomocą światła, właśnie tak jak w światłowodzie, jednak bez kosztownego procesu kładzenia kabli w trudnym terenie.

Google chce w ten sposób dotrzeć do ponad 50 mln mieszkańców stanu Andhra Pradesh. Obecnie jedynie 20 proc. z nich ma dostęp do sieci, w większości dzięki tanim smartfonom. Google prowadzi wyścig o nowych użytkowników z innym internetowym gigantem – Facebookiem, który inwestuje m.in. w wi-fi z dronów oraz podobnych do googlowskich technologii laserowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)