Google chce dostarczać laserowy internet dla 50 mln mieszkańców Indii

Google chce dostarczać laserowy internet dla 50 mln mieszkańców Indii

Google chce dostarczać laserowy internet dla 50 mln mieszkańców Indii
Źródło zdjęć: © Alphabet
Bolesław Breczko
15.12.2017 13:37

Tam gdzie nie da się rozłożyć kabli Google chce dostarczać internet bezprzewodowo. Nie będą to jednak fale radiowe ani elektromagnetyczne. Będzie to laser.

Dostarczanie internetu do słabo zaludnionych terenów o kiepskiej infrastrukturze nadal jest sporym problemem. Kładzenie kabli w takich miejscach jest drogie i mało opłacalne. Dlatego powstają takie programy jak np. Project Loon, w ramach którego Google chce dostarczać internet przy pomocy balonów.

W indyjskim stanie Andhra Pradesh Google testuje jeszcze inny sposób – laser. Dane przesyłane są w technologii Free Space Optical Communication opracowanej laboratoriach Alphabet (spółki matki Google). W przybliżeniu działa ona tak jak światłowód tyle, że bez kabla. 2000 nadajniko-odbiorników zostanie ustawionych na wzgórzach, dachach i slupach w odległości kilku kilometrów. Do przekazywania danych będą musiały dosłownie się widzieć. Dane będą przesyłane za pomocą światła, właśnie tak jak w światłowodzie, jednak bez kosztownego procesu kładzenia kabli w trudnym terenie.

Google chce w ten sposób dotrzeć do ponad 50 mln mieszkańców stanu Andhra Pradesh. Obecnie jedynie 20 proc. z nich ma dostęp do sieci, w większości dzięki tanim smartfonom. Google prowadzi wyścig o nowych użytkowników z innym internetowym gigantem – Facebookiem, który inwestuje m.in. w wi-fi z dronów oraz podobnych do googlowskich technologii laserowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)