Trwa ładowanie...
ycipk-25wcil

Giewont. To nie pierwsza tragedia

W turystów, którzy przebywali w okolicach Giewontu uderzył piorun. Mimo reanimacji, na tę chwilę wiadomo o 3 ofiarach śmiertelnych i około 20 rannych. To nie pierwsze tego typu zdarzenie. Krzyż na Giewoncie od dawna przyciąga wyładowania elektryczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Giewont jest regularnym miejscem niebezpiecznych porażeń.
Giewont jest regularnym miejscem niebezpiecznych porażeń. (Youtube.com)
ycipk-25wcil

Dzisiejsze (22.07) tragiczne wydarzenie to jeden z wielu incydentów związanych z porażeniami na Giewoncie. Niestety tym razem nie obyło się bez ofiar śmiertelnych - zmarły 3 osoby, w tym 12-letni chłopiec.

Tylko w samym zeszłym roku zanotowano aż dwa przypadki porażeń związanych z feralnym Giewontem.

Porażeni zeszli z Giewontu o własnych siłach

ycipk-25wcil

W maju 2018 r. dwóch turystów zlekceważyło oznaki zbliżającej się burzy i postanowiło wybrać się na Giewont. Kiedy znaleźli się w okolicy krzyża, uderzył w nich piorun. Mężczyźni doznali poparzeń, a jeden z nich niedowładu kończyn. Turyści po zdarzeniu... zeszli z Giewontu o własnych siłach i stwierdzili, że nie ma potrzeby umieszczania ich w szpitalu. Jednak kiedy jeden zasłabł, zostali przetransportowani do placówki medycznej. Mieli dużo szczęścia, że wyprawa nie zakończyła się skutkiem śmiertelnym.

Giewont nie oszczędza turystów

Giewont przypomniał o sobie już dwa miesiące później – w lipcu zeszłego roku. Wtedy to czterech turystów z Litwy zostało porażonych piorunem na Przełączce Herbacianej. Prowadzi przez nią szlak właśnie na ten niebezpieczny szczyt. Wszyscy turyści znaleźli się wtedy w szpitalu, jeden z nich z ciężkimi obrażeniami. Na szczęście zdarzenie dla nikogo nie zakończyło się śmiercią.

ycipk-25wcil

Giewont – historyczne miejsce wypadków

Pierwszy opis porażenia piorunem na Giewoncie pozostawił Hugon Zapałowicz, późniejszy znany działacz turystyczny z rejonu Babiej Góry. Zdarzenie miało miejsce w latach 70. XIX wieku.

Najtragiczniejszym dniem w historii Giewontu był 15 sierpnia 1937 roku. Zginęły tam wtedy 4 osoby, a 13 zostało rannych.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-25wcil

ycipk-25wcil
ycipk-25wcil