Geje przejęli nazwę prawicowej organizacji. Mistrzowski poziom trollingu

Zdjęcie ze zlotu Proud Boys i tweet kanadyjskich sił zbrojnych w Stanach Zjednoczonych
Zdjęcie ze zlotu Proud Boys i tweet kanadyjskich sił zbrojnych w Stanach Zjednoczonych
Źródło zdjęć: © Getty Images, Twitter
Bolesław Breczko

05.10.2020 12:21, aktual.: 01.03.2022 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Proud Boys to ultraprawicowa, neofaszystowska organizacja w Stanach Zjednoczonych zwalczająca ruchy lewicowe, Antifę i popierająca Donalda Trumpa. Jednak obserwując tag #proudboys w internecie można odnieść odmienne wrażenie.

Wszystko zaczęło się od niesławnej debaty wyborczej między kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem i Donaldem Trumpem. W jej trakcie urzędujący prezydent został poproszony o jednoznacznie potępienie grup wyznających wyższość białej rasy nad innymi i wezwanie ich do zaprzestania działań.

Trump odpowiedział słowami, które zostały odebrane nie tylko jako brak potępienia wspomnianych grup, ale wręcz zachęcenie ich do dalszego działania. Jedną z tych grup są Proud Boys, do których prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział "stand back and stand by", czyli "cofnijcie się, ale bądźcie w gotowości". Trump dodał też, że problemem są Antifa i lewica, z którymi "ktoś powinien coś zrobić".

Brak jednoznacznego potępienia ultraprawicowych grup rzez Trumpa wywołało oburzenie w Stanach Zjednoczonych. Spowodowało też coś innego.

Aktor grający m.in. w serialu Star Trek George Takiej napisał na Twitterze: A co jeśli geje wrzucaliby zdjęcia, na których się całują albo robią inne bardzo gejowskie rzeczy i tagowali je #proudboys?

Na rezultat nie trzeba było długo czekać. Twittera i pozostałe media społecznościowe zalały zdjęcia gejowskich par z hashtagiem #proudboys.

W odpowiedzi na akcję obecny lider organizacji Proud Boys Enrique Tarrio powiedział, że: jest ona histeryczna, nie jest obraźliwa dla organizacji, a jej członków nie obchodzi, kto z kim śpi".

Liga Antydefamacyjna i Southern Poverty Law Center określiły, że Proud Boys to grupa neofaszystowska, ultraprawicową, wzniecająca i gloryfikującą przemoc. Sami Proud Boys mają jednak odmienne zdanie.

Organizacja Proud Boys jest wyłącznie męskim klubem określającym się jako "zachodni szowiniści". W ich tłumaczeniu oznacza to zwolenników zachodniej kultury ze świeckim rządem o judeochrześcijańskich wartościach. Założyciel Proud Boys nazwał to pro zachodnią organizacją dla mężczyzn, którzy odmawiają przepraszać za stworzenie zachodniego świata.

Jako swoje najważniejsze wartości grupa Proud Boys określa:

 • Minimalny rząd i administrację
 • Maksymalną wolność
 • Przeciwstawienie się poprawności politycznej
 • Przeciwstawienie się wojnie z narkotykami
 • Zamknięte granice
 • Przeciwstawienie się odczuwaniu winy z powodu rasizmu
 • Przeciwstawienie się rasizmowi
 • Prawo do posiadania broni
 • Prawo do wolności słowa
 • Wychwalania przedsiębiorczości
 • Czczenie żony
 • Przywracanie ducha zachodniego szowinizmu


Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)