Gdzie wyrzucać sprzęt gospodarstwa domowego?

Gdzie wyrzucać sprzęt gospodarstwa domowego?
Źródło zdjęć: © PAP / Mirosław Trembiecki

05.07.2013 09:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stara lodówka i komputer zalegający w piwnicy, zepsuty telewizor na strychu, pralka wywieziona na działkę. A można łatwiej - po prostu wyrzucić. Jak się pozbyć zużytego sprzętu elektronicznego tak, aby nasze działanie było w pełni legalne i nie narażało nas na karę finansową?

Pierwszym krokiem do pozbycia się niepotrzebnego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz innych wielkogabarytowych śmieci jest zlokalizowanie miejsca zbiórki tego typu przedmiotów. Należy pamiętać, że starej lodówki, pralki, czy komputera nie możemy wyrzucić do zwykłych koszy, wywieźć na śmietnisko, czy złomowisko. Niestety, tego typu miejsca nie są przystosowane do prawidłowej fachowej utylizacji niebezpiecznych odpadów.

Jeśli mamy wątpliwości, czy dany sprzęt może wylądować w koszu, informacji powinniśmy szukać na opakowaniu, lub instrukcji obsługi dołączonej do produktu. - _ Producent powinien informować, na temat szkodliwości substancji wykorzystanych w budowie urządzenia i jego wpływu na środowisko naturalne, natomiast sprzedawca powinien posiadać wiedzę na temat specjalnych miejsc gromadzenia starych sprzętów _- komentuje Tomasz Żelazny z OleOle.pl, sklepu internetowego z RTV/AGD i elektroniką użytkową.

"Niebezpieczny" produkt powinien być oznaczony znakiem przekreślonego kosza. Za pozostawienie urządzeń elektrycznych w śmietniku, czy też wywiezienie ich do lasu, grozi wysoki mandat - nawet do 5 tysięcy złotych.

*Co zrobić ze starym sprzętem *
Poszukiwanie informacji na temat miejsc gromadzenia elektrośmieci rozpocząć należy na stronach gmin, które mają w prawnym obowiązku informować na temat lokalizacji punktów zbiórki tego typu odpadów, ale również w sklepach specjalizujących się w sprzedaży RTV/AGD i elektroniki użytkowej. Na terenie każdej gminy zawsze powinien się znajdować taki punkt. Zdarza się również, że urzędy same organizują tego typu zbiórki i informują o tym mieszkańców danego regionu. Należy pamiętać o tym, że samo oddanie sprzętu do punktu zbiórki jest bezpłatne, jednak to konsument ponosi całkowity koszt dostarczenia wyrobów na miejsce gromadzenia odpadów.

*Kupisz nowy, zabiorą stary *
Sytuacja wygląda dużo prościej, kiedy nabywając nową rzecz, zgłaszamy sprzedawcy chęć pozbycia się starej. Detaliczny i hurtowy sprzedawca ustawowo jest zobligowany do przyjęcia od nas starego urządzania, w momencie gdy kupimy nowe. Działa tu zasada pralka za pralkę, lodówka za lodówkę, czy telewizor za telewizor. Do sklepu sprzęt trzeba jednak dostarczyć osobiście. Problem pojawia się w momencie, kiedy nie dysponujemy odpowiednim środkiem transportu przystosowanym do przewozu wielkogabarytowych przedmiotów.

_ W takiej sytuacji sprzedawca zarówno internetowy, jak i tradycyjny, może zabrać od konsumenta to, co nie jest mu już potrzebne. O takiej potrzebnie należy jednak poinformować wcześniej. Sprzedawca musi być gotowy na transport przykładowo wielkogabarytowego sprzętu _ - informuje Żelazny. Zużytego sprzętu można pozbyć się również za pośrednictwem firm, które świadczą tego typu usługi i zajmują się na co dzień odbiorem i wywozem niepotrzebnych przedmiotów - w wielu wypadkach całkowicie bezpłatnie. W przypadku ostatniej opcji, z firmą należy skontaktować się bezpośrednio - wykonać telefon lub napisać wiadomość e-mail, a następnie umówić się na wykonanie tego typu usługi.

Nowy dom dla starszego sprzętu
Na rynku co rusz pojawiają się nowe modele lodówek z zaawansowanymi funkcjonalnościami czy ciekawym designem. Dlatego coraz częściej wymiana lodówki na nową nie jest spowodowana awarią starego sprzętu, a chęcią posiadania jej poprawionej, modniejszej wersji. Nie oznacza to jednak, że sprzęt, który nam się już znudził, nie może służyć dalej komuś innemu.

- _ Osoby wyrzucające używany sprzęt AGD nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób wyrzucają "żywą gotówkę". Jeśli taka kilkuletnia lodówka jest sprawna, w dobrym stanie i przede wszystkim w korzystnej cenie, to z pewnością znajdzie nowego właściciela _ - przekonuje Przemysław Klemczak z serwisu Tablica.pl, na którym można znaleźć prawie 2 tys. ogłoszeń dotyczących sprzedaży mniej lub bardziej używanych lodówek. _ Taki używany sprzęt znajduje nabywców głównie wśród mniej majętnych osób lub takich, które wynajmują mieszkanie i przy wyposażaniu go w podstawowe sprzęty, nie chcą poczynić dużych inwestycji _- dodaje.

Wiele osób ceni też sobie jakość, dlatego zamiast plastikowej nówki z marketu, woli podobne fundusze przeznaczyć na solidnie wykonaną, ale używaną lodówkę. Przeglądając ogłoszenia w serwisie można znaleźć bardziej wysłużone lodówki w cenie 80-9. zł, ale już na kilkuletnim sprzęcie znanej marki można zarobić od 400 do 800 zł.

Źródło: informacje prasowe, PS, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)