GDDR5X - oto nowy standard pamięci RAM

GDDR5X - oto nowy standard pamięci RAM

GDDR5X - oto nowy standard pamięci RAM
Źródło zdjęć: © 3dnews.ru / chip.pl
26.10.2015 16:08, aktualizacja: 27.10.2015 08:40

Rewolucja? To nie są na razie oficjalne informacje, ale dane oparte na kilku slajdach z prezentacji, która pojawiła się w internecie. Jeśli się potwierdzą, nowy standard pamięci RAM przeznaczonych dla kart graficznych może być niemal dwukrotnie wydajniejszy od pamięci GDDR5.

Będzie to głównie zasługa podwojenia ilości dostępnych jednorazowo danych do 6. bitów w porównaniu do 32 bitów w zwykłych pamięciach GDDR5. W rezultacie w nowym trybie pracy Ultra-High Speed mogą one osiągać transfery na poziomie 10-12 Gb/s, a w dalszej przyszłości nawet 14–16 Gb/s. Równocześnie nowy typ pamięci dalej oferować będzie tryby pracy charakterystyczne dla pamięci GDDR5 – Low Speed (transfer 0,2–1,5 Gb/s) oraz High Speed (1,5–6 Gb/s).

Obraz
© (fot. 3dnews.ru / chip.pl)

Jak sama nazwa wskazuje, GDDR5. będzie rozwinięciem obecnie stosowanego standardu pamięci GDDR5, z wykorzystaniem takiego samego złącza komunikacyjnego. Pozwoli to producentom kart graficznych na łatwe zastosowanie nowego standardu bez konieczności mocnego przebudowywania linii produkcyjnych. Zaletą nowych pamięci ma być przy tym niższy woltaż VDD i VDDQ (1,35 V), co pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.

Niepotwierdzone na razie informacje mówią o tym, że pamięci typu GDDR5. mogą być stosowane w części nowych układów graficznych firmy NVIDIA o nazwie Pascal, które mają zostać zaprezentowane w przyszłym roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Wyciekły rendery: Motorola Turbo 2 i Maxx 2

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)