Garmin fenix, czyli nawigacja GPS w zegarku

Garmin fenix, czyli nawigacja GPS w zegarku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

25.07.2012 13:12, aktual.: 09.08.2013 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Garmin wprowadza do oferty swój pierwszy zegarek GPS dla entuzjastów gór i poszukiwaczy przygód - model fenix. Urządzenie oferuje funkcje nawigacji satelitarnej, możliwości wykonywania pomiarów i jest także wyposażone w wysokościomierz, barometr i kompas.

Wbudowane czujniki zapewniają dostęp do takich informacji, jak kierunek, wysokość czy ciśnienie i pomagają przewidywać zmiany pogody. Obudowa została wykonana z trwałych materiałów, a wyświetlacz jest odporny na zadrapania.

Zegarek fenix oferuje zaawansowane narzędzia nawigacyjne, pozwalające na planowanie wycieczek, wyznaczanie tras i zapisywanie punktów orientacyjnych, czyli waypointów. Umożliwia nawigację do wyznaczonych współrzędnych geograficznych, wzdłuż określonej ścieżki czy trasy, do waypointów, innego wybranego punktu lub na azymut. Strzałka nawigacyjna kieruje do celu, a funkcja Garmin TracBack umożliwia szybkie wyznaczenie bezpiecznej drogi powrotnej.

Korzystając z aplikacji BaseCamp użytkownicy zegarka mogą zaplanować z wyprzedzeniem swoje wycieczki i wyznaczyć trasy do pokonania. W urządzeniu znajdziemy również wgraną podstawową mapę świata. Zegarek fēnix, za pomocą systemu ANT+ oraz technologii Bluetooth, może bezprzewodowo łączyć się z komputerem i kompatybilnymi urządzeniami Garmin oraz współdzielić zaplanowane trasy czy wyznaczone waypointy. Aplikacja mobilna Basecamp pozwala na bezproblemowy transfer danych z zegarka do wybranych modeli smartfonów.

Wysokościomierz, Barometr, Kompas
Wbudowane czujniki - wysokościomierz, barometr i kompas zapewniają ciągły dostęp do aktualnych informacji. Wysokościomierz pokazuje dane o wysokości n.p.m., co pozwala na dokładną analizę wspinania się i schodzenia. Barometr, dzięki opcji analizy krótkoterminowych trendów zmian ciśnienia, może być wykorzystywany do prognozowania zmian pogody. 3-osiowy kompas określa dokładny kierunek niezależnie od tego, czy stoimy w miejscu czy jesteśmy w ruchu. Za pomocą odbiornika GPS, fenix automatycznie kalibruje czujniki i ustawia aktualny czas na podstawie lokalizacji. We współpracy z „tempe”, zewnętrznym czujnikiem temperatury, fenix jest pierwszym na rynku zegarkiem z opcją podawania dokładnej temperatury otoczenia.

Analogicznie do zegarków Garmin dla biegaczy, fenix oferuje zaawansowane opcje pomiarowe dla entuzjastów górskich wycieczek, narciarstwa wysokogórskiego czy biegów przełajowych. Zegarek liczy okrążenia i kontroluje dystans, prędkość pionową (wznoszenia/opadania), tempo i inne. Jest również kompatybilny z monitorem pracy serca Garmin oraz czujnikami prędkości i kadencji do jazdy na rowerze. Dane wyświetlane na zegarku można personalizować zależnie od potrzeb i preferencji.

Zegarek jest wyposażony w duży wyświetlacz LCD z podświetleniem LED i solidny poliuretanowy pasek. Urządzenie jest także wodoodporne do głębokości 5. metrów. W trybie GPS, fenix pracuje na baterii do 16 godzin, a nowa funkcja UltraTrac wydłuża ten czas do 50 godzin (zależnie od ustawień). W trybie zegarka akumulator fenixa wytrzymuje do 6 tygodni.

Garmin fenix pojawi się w sprzedaży w Polsce w trzecim kwartale 2012 roku w sugerowanej cenie detalicznej 399,99 euro (około 1700 zł). Czujnik temperatury tempe to koszt 29,9. euro (około 125 zł).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)