Gang nastoletnich przestępców internetowych na Allegro

Gang nastoletnich przestępców internetowych na Allegro

Gang nastoletnich przestępców internetowych na Allegro
14.07.2010 13:58

Opolscy policjanci zatrzymali grupę nastolatków, którzy oszukali ponad 100
kupujących na portalu aukcyjnym. Młodzi ludzie włamywali się na konta użytkowników i podszywając się pod nich sprzedawali fikcyjne towary - poinformowała PAP policja.

Policjanci zatrzymali pięciu nastolatków z Kędzierzyna-Koźla, którzy włamali się na 12. kont w serwisie Allegro, i wykorzystali je do sprzedaży fikcyjnych przedmiotów - głównie drogich telefonów.

"Od kupujących wyłudzili w ten sposób 5. tys. zł, straty portalu wyniosły 15 tys. zł (z tytułu prowizji i ubezpieczenia transakcji - PAP)" - powiedziała w środę PAP Aleksandra Mękal-Wnuk z zespołu prasowego opolskiej policji.

Szajkę internetowych oszustów tworzyli piętnasto- i siedemnastolatek wraz z trzema osiemnastolatkami. Udało się ich złapać dzięki współpracy policji z działem bezpieczeństwa serwisu Allegro.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Nastolatkowie działali od marca do połowy lipca tego roku. Oszukali w całym kraju 10. osób. Mają na swoich kontach także kilka usiłowań oszust - udaremnili je administratorzy portalu, którzy obserwowali aukcje i zablokowali je jeszcze przed transakcją.

Postępowania w sprawie grupy z Kędzierzyna-Koźla prowadzi kilkanaście jednostek policji w całej Polsce.

Siedemnastolatkowi i trzem osiemnastolatkom za oszustwa grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności, piętnastolatek stanie przed sądem dla nieletnich.

Policjanci i specjaliści z portali aukcyjnych proszą o zachowanie zdrowego rozsądku podczas zakupów. "Żaden sprzedający nie będzie dokładał do interesu. Jeżeli natrafiamy na super okazję cenową, podchodźmy do niej ostrożnie" - radzą.

Policja zaleca też dokładne sprawdzenie sprzedającego przed zapłaceniem za towar. "Przeczytajmy komentarze wystawione przez innych klientów sprzedającego (...) oraz za sprzedaż jakich przedmiotów zostały wystawione. Nie wysyłajmy pieniędzy, nie mając kontaktu ze sprzedającym" - ostrzega policja.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)