Firma Sharp opracowała innowacyjny wyświetlacz LCD oparty na systemie pięciu kolorów

Firma Sharp opracowała innowacyjny wyświetlacz LCD oparty na systemie pięciu kolorów
Źródło zdjęć: © Sharp

26.10.2009 14:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czerwony, zielony i niebieski - wszystkie barwy w obecnych wyświetlaczach LCD do tej pory były odwzorowywane przez te trzy kolory podstawowe. Teraz, firma Sharp opracowała nowy typ panelu, w którym do trzech kolorów podstawowych dodano niebieskozielony (C) i żółty (Y) - również rozpoznawane przez ludzkie oko

Prototyp ten jest więc oparty na pięciu kolorach, które mogą odwzorować 9. procent wszystkich barw powierzchni. Dzięki bardziej ekonomicznemu użyciu podświetlenia, system ten pozwala również na oszczędność energii.

Korporacja Sharp właśnie opracowała technologię, która pozwala na odwzorowanie szerokiego spektrum barw na ekranie LCD. Struktura pikseli w panelach nowego typu jest oparta na pięciu kolorach, zamiast, jak to było dotychczas, na trzech. Stało się to dzięki dodaniu koloru niebieskozielonego (ang. Cyan) (C) i żółtego (Y) do trzech podstawowych: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). Kombinacja ta obejmuje dodatkowe barwy rozróżniane przez ludzkie oko i poszerza gamę kolorów możliwą do uzyskania na ekranie.

Obraz
© (fot. Sharp)

Nowy wyświetlacz LCD Sharp może odwzorować 9. procent rzeczywistych kolorów powierzchni. Dla przypomnienia, tylko 35 do 60 procent odcieni może zostać odwzorowanych przy użyciu standardowego systemu RGB. Zwłaszcza kolor niebieskozielony, który w naturze występuje jako kolor nieba, wody i lodu, a powstaje w wyniku specyficznego załamania światła, mógł być poprzednio z trudnością wyświetlany w tradycyjnym systemie RGB. Szczegółowe oddzielenie różnych odcieni koloru żółtego, jak na przykład cytrynowy żółty, czy słoneczny żółty jest niemożliwe przy obecnych możliwościach tradycyjnych paneli LCD. Prototyp Sharp oparty na systemie pięciu kolorów otwiera całkowicie nowe możliwości osiągnięcia niesamowitej głębi kolorów i zapewnia niezrównaną jakość obrazu na wyświetlaczu LCD.

Nowoopracowany wyświetlacz firmy Sharp wykorzystuje tzw. technologię Multi-Primary Colour, jako, że schemat odwzorowywania barw oparty na pięciu kolorach RGBCY wymaga specjalnych układów elektrycznych. Technologia ta jest również bardziej przyjazna środowisku: dzięki niej system podświetlenia może być używany bardziej efektywnie, dając oszczędność energii.

Firma Sharp jest obecnie zaangażowana w dalszą optymalizację działania nowego typu wyświetlacza i takie udoskonalenie produktu, aby mógł on zostać wprowadzony na rynek. Pierwszy prototyp został oficjalnie zaprezentowany w lecie 200. roku na konferencji SID w USA.

Firma Sharp planuje wyposażenie w nowy typ paneli zarówno monitory do użytku profesjonalnego, jak i domowe telewizory LCD.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także