Firefox - nowe funkcje wraz z aktualizacjami bezpieczeństwa

Firefox - nowe funkcje wraz z aktualizacjami bezpieczeństwa

Firefox - nowe funkcje wraz z aktualizacjami bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © Mozilla
15.01.2010 12:30, aktualizacja: 15.01.2010 13:36

Mozilla wprowadza duże zmiany do sposobu, w jaki będzie rozwijany Firefox i planuje przyspieszenie procesu tworzenia przeglądarki poprzez dodawanie niektórych funkcji za pomocą aktualizacji bezpieczeństwa.

Zmiana strategii ma przyspieszyć wprowadzanie nowych funkcji. Wraz z aktualizacjami bezpieczeństwa "po cichu" do przeglądarki będą trafiać nowe rozwiązania technologiczne. Większe zmiany wiążące się na przykład ze zmianą interfejsu, będą wprowadzane poprzez duże aktualizacje z wykorzystaniem wersji beta.

"Zamiast dodawać funkcjonalności do Firefoksa raz lub dwa razy do roku, Mozilla będzie wprowadzać niektóre nowe funkcje poprzez swoje regularne aktualizacje bezpieczeństwa, publikowane co cztery lub sześć tygodni" - powiedział Mike Beltzner z Mozilli.

Obraz
© (fot. Mozilla)

To oznacza, że Firefox 3.7. który był planowany na drugi kwartał tego roku, pojawi się pod koniec tego roku, lub nawet na początku roku przyszłego.
W ubiegłym roku Mozilla zapowiedziała dwie szybkie aktualizacje - Firefox 3.6 oraz Firefox 3.7. z których każda miała zostać opracowana w pięć lub sześć miesięcy. Na koniec 2010 r. planowano debiut Firefox 4.0.
Strategia Mozilli uległa zmianie podczas prac na Firefoksem 3.6. Pierwotnie opublikowanie tej wersji przeglądarki zapowiedziano na listopad 2009, jednak liczne błędy, jakie znaleziono sprawiły, że dopiero w tym tygodniu pojawiła się wersja Release Candidate.
Nowości w Firefoksie
"Pierwszym celem będzie rozdzielenie procesów wtyczek od przeglądarki" - powiedział Beltzner. Trwają już prace nad projektem o nazwie "Electrolysis" który zakłada że każda otwarta karta będzie osobnym procesem. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma na celu zapobieżenie sytuacji, w której błędy spowodowane przez stronę otwartą w jednej z kart powodują zawieszenie całej przeglądarki. Taka funkcjonalność jest już obecna w przeglądarce Google?a.

Mozilla ma zamiar wprowadzić osobne procesy dla określonych wtyczek bez oglądania się na zakończenie prac nad projektem "Electrolysis". Powodem są częste awarie przeglądarki, których sprawcami są właśnie wtyczki. Najwięcej problemów sprawia Flash, który według Beltznera jest najczęstszym powodem awarii.

Opublikowany w tym tygodniu Firefox 3.6 Release Candidate 1. z którego korzysta już niemalże milion osób, obsługuje m.in. nowe CSS, DOM i HTML 5 a także pełnoekranowe natywne wideo. Poprawiono w nim szybkość działania silnika JavaScriptu, jak też dołączono funkcję orientacji w przestrzeni, działającą na urządzeniach wyposażonych w akcelerometry. Nie zabrakło też zapowiadanego mechanizmu sprawdzającego aktualność wtyczek zainstalowanych w przeglądarce.
Wersja finalna Firefoksa 3.6 powinna zostać opublikowana jeszcze w tym miesiącu. Prawdopodobnymi datami premiery są 19 lub 26 stycznia.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)