Firefox 3.0 poprawia sytuację Mozilli

Firefox 3.0 poprawia sytuację Mozilli

Firefox 3.0 poprawia sytuację Mozilli
Źródło zdjęć: © Mozilla
25.06.2008 10:31, aktualizacja: 25.06.2008 11:30

Monitorująca Internet firma Net Applications informuje, że premiera Firefoksa 3.0 pomogła Mozilli umocnić swoją rynkową pozycję. Net Application wykorzystuje do swoich badań dane z 40 000 witryn. Wynika z nich, że udziały open-source'owej aplikacji w rynku przeglądarek wynoszą obecnie 19,17%, czyli o 0,76 punktu procentowego więcej niż w ostatnim dniu maja.

Firefox zyskał przede wszystkim kosztem Internet Explorera. Program Microsoftu stracił w tym czasie 0,8% i obecnie używa go 72,95% internautów. Udziały Safari spadły o 0,1% ( do 6,15% ), a Opera zyskała 0,04 punktu procentowego ( do 0,75% ).

Vince Vizzaccaro z Net Applications ostrzega jednak, że do danych należy podchodzić ostrożnie, gdyż pomiary były robione w czasie premiery Firefoksa 3.0 - niewykluczone więc, że część użytkowników, którzy w tym czasie zainstalowali nową wersję przeglądarki, została policzona dwukrotnie. Za kilka tygodni firma będzie jednak wiedziała dokładnie, czy i o ile Mozilla zyskała.

Net Applications mierzyła też co godzinę rynkowe udziały Firefoksa 3.0. Z badań wynika, że do najnowszej przeglądarki Mozilli należy już 4% rynku. Mniej niż jedna czwarta z tych udziałów została odebrana konkurencji, a więc na kolejną wersję Firefoksa przechodzą przede wszystkim ci, którzy już obecnie używają tego programu.

Z wcześniejszych wypowiedzi Vizzaccaro wynika, że już w lipcu rynkowe udziały Firefoksa powinny sięgnąć 20 procent.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)