Firefox 3.0 poprawia sytuację Mozilli

Firefox 3.0 poprawia sytuację Mozilli
Źródło zdjęć: © Mozilla

25.06.2008 10:31, aktual.: 25.06.2008 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Monitorująca Internet firma Net Applications informuje, że premiera Firefoksa 3.0 pomogła Mozilli umocnić swoją rynkową pozycję. Net Application wykorzystuje do swoich badań dane z 40 000 witryn. Wynika z nich, że udziały open-source'owej aplikacji w rynku przeglądarek wynoszą obecnie 19,17%, czyli o 0,76 punktu procentowego więcej niż w ostatnim dniu maja.

Firefox zyskał przede wszystkim kosztem Internet Explorera. Program Microsoftu stracił w tym czasie 0,8% i obecnie używa go 72,95% internautów. Udziały Safari spadły o 0,1% ( do 6,15% ), a Opera zyskała 0,04 punktu procentowego ( do 0,75% ).

Vince Vizzaccaro z Net Applications ostrzega jednak, że do danych należy podchodzić ostrożnie, gdyż pomiary były robione w czasie premiery Firefoksa 3.0 - niewykluczone więc, że część użytkowników, którzy w tym czasie zainstalowali nową wersję przeglądarki, została policzona dwukrotnie. Za kilka tygodni firma będzie jednak wiedziała dokładnie, czy i o ile Mozilla zyskała.

Net Applications mierzyła też co godzinę rynkowe udziały Firefoksa 3.0. Z badań wynika, że do najnowszej przeglądarki Mozilli należy już 4% rynku. Mniej niż jedna czwarta z tych udziałów została odebrana konkurencji, a więc na kolejną wersję Firefoksa przechodzą przede wszystkim ci, którzy już obecnie używają tego programu.

Z wcześniejszych wypowiedzi Vizzaccaro wynika, że już w lipcu rynkowe udziały Firefoksa powinny sięgnąć 20 procent.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także