Firefox 3.0 Beta: setki wycieków pamięci

Przedstawiciele Mozilli oficjalnie skomentowali pojawiające się ostatnio coraz częściej zarzuty dotyczące problemów z tzw. wyciekami pamięci w przeglądarce Firefox. "W wersji 3.0 beta obsługa pamięci została znacząco poprawiona - zmagaliśmy się z tym problemem od lat, ale w ciągu minionego półrocza udało nam się poczynić ogromne postępy" - oświadczył Mike Schroepfer, wiceprezes Fundacji Mozilla. Schroepfer stwierdził też, że Firefox 3.0 będzie o wiele lepiej gospodarował pamięcią niż np. IE7.

Firefox 3.0 Beta: setki wycieków pamięci
Źródło zdjęć: © Mozilla

19.02.2008 | aktual.: 19.02.2008 11:51

Wyciek pamięci to efekt błędu programistycznego - sprawia on, że uruchomiona w systemie aplikacja cały czas zwiększa zużycie pamięci ( ponieważ nie zwalnia jej prawidłowo po wykonaniu jakiegoś zadania ). Prowadzi to zwykle do pojawienia się problemów z wydajnością i stabilnością program, a w skrajnych przypadkach - nawet do zawieszenia się aplikacji i systemu.

Przedstawiciele Mozilli przyznali, że obsługa pamięci od dawna była słabym punktem Firefoksa - dlatego też w najnowszej wersji przeglądarki Fundacja postanowiła wreszcie rozwiązać ten problem. Bezpośrednim powodem tej decyzji jest fakt, iż Mozilla zamierza przygotować mobilną wersję Firefoksa - a w urządzeniach przenośnych ( telefonach, handheldach ) kwestia rozsądnego wykorzystania pamięci RAM jest niezmiernie istotna.

Mike Schroepfer poinformował właśnie, że w wersji Beta 3 open-source'owej przeglądarki załatano ponad 350 najróżniejszych wycieków pamięci ( z tego aż 50 w ostatnich kilku tygodniach ). _ "Dokonaliśmy ogromnego postępu - wykorzystanie pamięci przez Firefoksa znacznie się poprawiło - nasza przeglądarka wypada pod tym względem znacznie lepiej niż np. Internet Explorer 7" _ - mówi przedstawiciel Mozilli. Schroepfer zastrzegł jednak, że to nie koniec pracy - wciąż pozostało do załatania sporo podobnych błędów, dlatego też Fundacja pracuje właśnie nad czwartym wydaniem Beta.

Prace nad tą wersją wchodzą właśnie w końcową fazę - na 26 lutego ustalono termin "zamrożenia kodu" ( oznacza to, że od tego momentu do programu nie będą dodawane żadne funkcje - jego twórcy skupią się na usuwaniu błędów ). Beta 4 będzie najprawdopodobniej gotowa jeszcze w marcu.

Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy gotowa będzie finalna wersja Firefoksa 3; Mike Schroepfer odmówił podania dokładnej daty - powiedział tylko, że nastąpi to najprawdopodobniej jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Komentarze (0)