Finał Imagine Cup w Warszawie

Finał Imagine Cup w Warszawie

09.07.2010 09:34

Drużyna Skeek z Tajlandii zwyciężyła tegoroczny Imagine Cup, największy na
świecie konkurs technologiczny dla studentów. Polacy zajęli trzy pierwsze miejsca w kategorii
Internet Explorer 8. Finał tego wydarzenia po raz pierwszy odbył się w Polsce.

Konkurs Imagine Cup organizowany jest przez firmę Microsoft od ośmiu lat. Studenci rywalizowali w tym roku w głównych pięciu kategoriach: Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, Media Cyfrowe oraz Technologie Informatyczne.

W czasie uroczystej Gali Finałowej w Operze Narodowej w Warszawie w czwartek wieczorem ogłoszono wyniki Imagine Cup 2010. Zwycięzcą w kategorii Projektowanie Oprogramowania, która uznawana jest za najbardziej prestiżową, został zespół Skeek z Tajlandii. Drugie miejsce zajął TFZR Team z Serbii, a trzecie - OneBeep z Nowej Zelandii. W światowych finałach konkursu w tej kategorii startowało aż 262 studentów, reprezentujących 68 drużyn, wśród nich polski zespół fteams z Politechniki Łódzkiej.

Obraz
© (fot. imaginecup.pl)

W kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych, ogłoszono wygraną zespołu SmarterME z Tajwanu. Drugie miejsce zajęła ekipa z Rosji, a trzecie - z Francji. Za autorów najlepszego Projektu Gry uznano drużynę By Implication z Filipin, drugie miejsce przyznano ekipie z Belgii, trzecie - z Francji. Zwycięzcą w dziedzinie Media Cyfrowe została ekipa z Tajwanu - Mirror Vita, a WeiQiu Wen z Chin zdobył główną nagrodę w dziedzinie Technologie Informatyczne.

Dodatkowo nagrody przyznawano w kategoriach: Next Generation Web, Touch and Tablet Accesability, Envisioning 2020, Windows Phone7 Rockstar oraz Internet Explorer 8. Zwycięzcami w kategorii Internet Explorer 8 zostały trzy polskie zespoły. Pierwsze miejsce zajęła drużyna RHEA z Politechniki Białostockiej. W skład zespołu wchodzą Jacek Ciereszko i Joanna Wacław, a opiekunem jest Marcin Czajkowski. Projekt ich pomysłu - Kite surfer - to rodzaj wyszukiwarki, która wizualizuje wyniki w przestrzeni trójwymiarowej. Drugie miejsce w tej kategorii zajął zespół Little Ritle z Politechniki Poznańskiej, a trzecie miejsce przyznano ekipie Cieszak team.

Przed Galą Finałową z polskimi uczestnikami konkursu Imagine Cup spotkała się prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Sebastian Christow z Ministerstwa Gospodarki oraz Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. Minister Kudrycka gratulowała finalistom oraz drużynom, które w krajowych finałach uzyskały wysokie wyniki.

"Zależy nam na tym, aby osoby, które potrafią pracować kreatywnie, mogły uzyskać finansowanie na swoje pomysły - powiedziała Kudrycka. - W październiku wejdzie w życie ustawa, dzięki której każda osoba, która ma będzie miała nowe, ciekawe rozwiązanie naukowe, będzie mogła dostać finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, niezależnie od tego, czy będzie związana z jakąś instytucją naukową, czy nie. Dzięki tej ustawie, nawet jeśli jesteście na początku swojej drogi, a eksperci pomyślnie ocenią wasz pomysł, macie szansę uzyskać promesę finansowania".

Sebastian Christow obiecał, że podjęte zostaną starania, by jako obserwatorzy na kolejne finały krajowe Imagine Cup zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich polskich ministerstw. W ten sposób uczestnicy konkursu uzyskają cenną opinię najwyższych urzędników oraz ich wsparcie.

W gali finałowej udział wziął Waldemar Pawlak, który gratulował finalistom i zauważył, że każdy z nich jest już zwycięzcą.

Specjalnie dla finalistów przygotowano też nagranie wystąpienia Michelle Obamy, która powiedziała: "Nic nie czyni mnie szczęśliwszą niż myśl o tym, że 32. tys. studentów z ponad 100 krajów (którzy wzięli w tym roku udział w konkursie Imagine Cup - PAP) aktywnie zmaga się z wyzwaniami współczesnego świata i chce rozwiązać problemy takie jak zanieczyszczenia środowiska czy dostęp do edukacji. (...) Wy jesteście naszą przyszłością!". Obama zaznaczyła jednak, że uczestnicy są dopiero na początku długiej drogi. Apelowała do nich, aby stali się w swoich środowiskach ambasadorami innowacji.

Światowe finały Imagine Cup 2010 odbywały się w Warszawie od 3 do 8 lipca. Do Polski przyjechało z 69 krajów 434 reprezentantów, którzy walczyli o miano najbardziej kreatywnych i innowacyjnych studentów na świecie. W przyszłym roku światowe finały Imagine Cup odbyć mają się w Nowym Jorku.