Filtr HEPA - podstawa dobrego odkurzacza

Strona głównaFiltr HEPA - podstawa dobrego odkurzacza
24.09.2015 20:41
Filtr HEPA - podstawa dobrego odkurzacza
Źródło zdjęć: © Fotolia | ValentinValkov

Czy zastanawialiście się może nad tym, do czego służy filtr Hepa? Same worki i pojemniki nie ochronią, w szczególności alergików, przed szkodliwym działaniem m.in. kurzu czy roztoczy. Tym razem omówimy konkretny typ filtra.

HEPA to nic innego jak High Particulate Air. Został stworzony przez NASA dla ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym i miał zatrzymywać przy filtracji powietrza 99.97. zanieczyszczeń mechanicznych, których wielkość nie przekracza 0,3 mikrona. Większości z Was pewnie nic to nie powie, dlatego najlepiej będzie napisać, że prawie wszystkie zanieczyszczenia zostaną wyłapane. Najlepszym na rynku filtrem jest HEPA H13, który zatrzymuje do 99,95 proc. zanieczyszczeń. Odkurzacz z takim filtrem zatrzymuje najmniejsze i najbardziej uczulające alergeny.
A co tak naprawdę oznacza 13. Filtry dzielą się na kilka klas. Jeszcze do niedawna stosowano numerację od H10 do H14, przy czym wyższy numer oznaczał lepszą filtrację. Oczywiście ta zasada nie zmieniła się, tylko numery 10,11, 12 utraciły z przodu literę H. Warto zaznaczyć, że do domowego użytku najczęściej wykorzystywane są filtry klasy 12 i H13. Co ciekawe, patrząc na ich statystyki wydajność jest bardzo podobna, z tym, że dla wielu alergików ta niewielka różnica może mieć spore znaczenie.

288763714050734227
Źródło zdjęć: © (fot. Fotolia / TwilightArtPictures)

Czy jest to metoda kosztowna?
Jednorazowy zakup odkurzacza z filtrem HEPA to wydatek w granicach od 15. do 3000 zł - w zależności od jakości produktu i producenta. Później wymiana filtra będzie nas kosztowała od kilkunastu do około 200 zł. Nie są to więc aż tak wysokie koszty, biorąc pod uwagę zdrowie nasze i naszej rodziny.

Jak czyścić filtr?

Jak wiadomo, każdy filtr zużywa się w trakcie sprzątania i trzeba na to reagować, by odkurzacz i poszczególne jego elementy działały sprawnie i wydajnie. Konieczne jest zatem czyszczenie filtrów HEPA, ale tylko tych, które można odświeżać i to oczywiście z zachowaniem wytycznych producenta. Pozostałe należy po prostu wyrzucać i kupować nowe. To, z jakim filtrem mamy do czynienia oraz jak często powinien on być czyszczony / wymieniany nie jest żadną tajemnicą - wystarczy przeczytać instrukcję załączaną do produktu.

Warto więc pamiętać, że filtry HEPA nie są bezużytecznym dodatkiem, który producenci stosują jedynie do podbicia ceny swojego sprzętu. Mamy tu do czynienia z funkcjonalnym i skutecznym rozwiązaniem, umożliwiającym usunięcie z domu szkodliwych zanieczyszczeń - nawet tych najmniejszych i najbardziej problematycznych. Dla alergików i astmatyków ma to oczywiście ogromne znaczenie, ale skuteczną walkę z kurzem czy grzybami powinny prowadzić także zdrowe osoby, tak by ustrzec się ewentualnych problemów. Dlatego nie będzie przesadą stwierdzenie, że odkurzacz z dobrej jakości filtrami powinien znajdować się w każdym domu.

Zobacz także test odkurzaczy na wodę

_ Źródło: deccoria / agdmaniak / WP _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)